Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Teplárna v Českých Budějovicích odsíří dva své kotle

Teplárna v Českých Budějovicích odsíří dva své kotle

Valná hromada akciové společnosti Teplárna České Budějovice dnes schválila dlouhodobou koncepci své podnikatelské činnosti, kterou předložil majoritní akcionář, město České Budějovice. Ta mimo jiné počítá s odsířením dvou uhelných kotlů K11 a K12 do výkonu 250 t/h nejpozději do konce roku 2016, s pokračováním jednání o dodávkách tepla z JE Temelín a s rozpracováním varianty energetického využití odpadu podle plánu odpadového hospodářství Jihočeského kraje (zvažované ZEVO Vráto). Koncepce zahrnuje i změnu způsobu rekultivace odkaliště v Hodějovicích, kde se má využít vlastní stabilizát, který bude vznikat v novém odsiřovacím zařízení. Tím se náklady na rekultivaci sníží. Do konce letošního roku vznikne rovněž analýza teplárenské sítě ve městě, se zaměřením na zjištění míst s největšími ztrátami a opatřeními na jejich snížení.

K jednáním se společností ČEZ o horkovodu z temelínské elektrárny předseda představenstva Teplárny Miroslav Houfek uvedl, že nejdříve je třeba vyjasnit technické parametry, a až pak lze vést obchodní jednání. „A pokud víme, ČEZ v současné době řeší technickou přípravu trasy včetně projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a i to je důvod, proč jednání příliš nepokročila. Nechceme přicházet o zákazníky, a proto i ceny za horkou vodu z ETE, dojde-li k dohodě, pro nás musí být akceptovatelné jako u jiných zdrojů,“ uvedl Miroslav Houfek. Zatím je až do roku 2020 podnikatelská koncepce postavena na spalování hnědého uhlí ze společnosti Sokolovská uhelná, s níž má firma až do tohoto roku uzavřenou dlouhodobou smlouvu.
„Akcionáři rovněž rozhodli, že z loňského čistého zisku 48,5 milionu Kč bude na dividendách vyplaceno 22,9 milionů korun, tedy 33 korun na akcii. V roce 2011 zisk firmy klesl meziročně o 85 milionů, především díky menšímu prodeji tepla. To způsobila hlavně o 49 dní kratší topná sezona, nejteplejší za posledních deset let. Výši zisku ovlivnila i oprava uhelného kotle K12. Nižší prodej tepla a teplé užitkové vody se pak projevil i v nižších tržbách, které v roce 2011 dosáhly 975,9 milionu Kč.
Teplárna v roce 2011 zprovoznila novou nízkotlakou kondenzační turbinu TG 6, která by výrobou a prodejem elektřiny měla vylepšit ekonomiku provozu zejména v letních měsících, mimo topnou sezónu. Ukončen byl záměr postavit ve Vrátě nový energoblok, vyrábějící elektřinu a teplo z obnovitelných zdrojů, přestože firma na něj už získala územní i stavební povolení. Důvodem byl především nedostatek ekologického paliva, štěpek. Do přípravy tohoto projektu bylo vloženo 19,7 milionů Kč.
Valná hromada trvala přes 13 hodin a skončila ve středu 27. června po čtvrté hodině ranní. Skupinou minoritních akcionářů na ní byly položeny stovky dotazů a žádostí o vysvětlení. Už před jejím začátkem bylo položeno kolem 200 otázek. Další stovky pak následovaly během jednání a týkaly se celé činnosti firmy.
Majoritním akcionářem společnosti je město České Budějovice, které vlastní 80 procent akcií. Na jeho návrh byl z funkce člena dozorčí rady odvolán Petr Podhola a nahrazen byl Jaroslavem Machem.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Vyšlo první číslo All for Power v roce 2015 - obsahem je například popis investice v Plané nad Lužnicí, odborná příloha o kotlích nebo zdroji CCGT v Kralupech (51x)
Počátkem minulého týdne jsme vytiskli nové číslo časopisu All for Power - 1/2015. Uvnitř čísla najdete komplexní materiá...
Konference Promatten 2012 o materiálech pro energetiku se blíží (51x)
Již příští týden se v horském hotelu Vidly v Jeseníkách uskuteční 4. ročník konference Promatten 2012. Letošní ročním má...
ARAKO: Dvorní dodavatel armatur pro JE MochovceARAKO: Dvorní dodavatel armatur pro JE Mochovce (50x)
Z padesátileté tradice těžící moderní partner pro energetiku, plynárenství, těžební, chemický a petrochemický průmysl mí...