Summit EU rozhodne o energeticky soběstačné Evropě. Česká vláda však chce udržet současnou závislost na Rusku
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Premiéři členských států EU budou 20. a 21. března jednat o návrhu nového klimaticko-energetického balíčku, který by měl zajistit další snižování evropských emisí a růst obnovitelných zdrojů do roku 2030. Premiér Sobotka však jede na summit s pozicí, která je ještě slabší než návrh Evropské komise. Závazky v šetrné energetice přitom mohou srazit závislost států EU na dovozu ruské ropy nebo zemního plynu - dovoz fosilních paliv přitom stojí ČR okolo 180 miliard korun ročně.
Hlavní přínosy šetrné energetiky a jasných plánů EU v ochraně klimatu a dalším růstu obnovitelných zdrojů:
- sníží znečištění a ušetří miliardy za škody vznikající spalováním fosilních paliv. Podle loňské studie Mezinárodního měnového fondu se v roce 2011 pohybovaly negativní dopady ze spalování uhlí ve výši 3,39 % ročních příjmů České republiky – cca 35 miliard korun ročně [1];
- srazí závislost na importu energetických zdrojů do EU, za které dnes celá unie utratí ročně 400 miliard eur [2];
- vytvoří nová pracovní místa. Výstavba a provoz větrných a solárních elektráren nebo bioplynových zdrojů by mohly v roce 2030 přinést až čtyři miliony pracovních míst [2].
Možnosti a přínosy šetrné energetiky shrnuje nový informační list AliES a CZEPHO: http://www.alies.cz/wp-content/uploads/Moznosti_setrne_energetiky.pdf
„Evropa by měla jasnými závazky ve snižování emisí a růstu obnovitelných zdrojů navázat na aktuální cíle v budování šetrní energetiky. Evropské rodiny a podniky ušetří díky šetrné energetice zejména na snížení škod vznikajících spalováním uhlí a zvýšenou nezávislostí na dovozu ruského plynu nebo ropy. Šetrná energetika navíc v České republice pomůže vytvořit tisíce pracovních míst a podpořit místní ekonomiku. Zejména proto by se měla vláda Bohuslava Sobotky přidat k progresivním státům a požadovat jasný závazek růstu obnovitelných zdrojů do roku 2030,“ komentuje výhody společné šetrné energetické politiky Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.
„Nastavení cílů pro obnovitelné zdroje v minulosti posloužilo jako potřebný impuls k rozhýbání investic do moderní a čisté energetiky. I díky tomu je dnes energie ze slunce nejdostupnějším obnovitelným zdrojem ve většině zemí EU a má největší potenciál k dalšímu růstu. Díky celosvětovému rozvoji se již dnes fotovoltaika obejde téměř bez podpory a umožňuje tak domácnostem a podnikům uspořit tisíce korun za drahé energie,“ dodává Veronika Knoblochová z České fotovoltaické průmyslové asociace.
Kontakty:
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost, tel.: 737 128 471, e-mail: martin.sedlak@alies.cz
Veronika Knoblochová, výkonná ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace, e-mail: veronika.knoblochova@czepho.cz
Česko se závazku 27% energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 nemusí bát:
Závazek 27 % z OZE je celoevropským průměrem
- čeští politici někdy mylně interpretují závazek 27 % energie z obnovitelných zdrojů jako cíl povinný pro každý stát. Jde o však o celoevropský průměr a závazky pro jednotlivé členské státy se pak odvíjejí od konkrétních možností daného státu.
Český podíl není přemrštěný a ministerstvo průmyslu s ním počítá
- odmítnutí závazku pro obnovitelné zdroje z úst ministra průmyslu Mládka nedává smysl. Unie ve svých propočtech totiž navrhuje, aby česká část závazku odpovídala 15-17 % energie z obnovitelných zdrojů v roce 2030. Ministerstvo průmyslu samo v aktualizaci Státní energetické koncepce navrhuje, abychom z obnovitelných zdrojů pokrývali v roce 2030 až 17,5 % spotřeby.
Pokračování růstu obnovitelných zdrojů nezatíží spotřebitele
- kalkulace možností šetrné energetiky jasně ukazují, že pokračování růstu obnovitelných zdrojů je výhodnější než například prosazované posílení jaderné energetiky v ČR. Kalkulace cen elektřiny z nových jaderných reaktorů (projekt ve Velké Briánii) s náklady obnovitelných zdrojů (Německo):
Zdroje:
[1] http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2013/pr1393.htm
[2] http://www.erec.org/fileadmin/erec_docs/Documents/Publications/EREC_Hat-trick2030_April2013.pdf