Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Strojírenské fórum – na začátek se představili úspěšné exportéři

Strojírenské fórum – na začátek se představili úspěšné exportéři

Publikováno: 16.3.2015, Aktualizováno: 18.3.2015 20:31
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Energetické strojírenství

Export, inovace, kreativita, podpora exportu, úspěch... To byla slova, která byla slyšet nejčastěji v rámci Strojírenského fóra. To začalo za účasti cca 200 návštěvníků 11. března v Obecním domě v Praze. Akci, která skončila 12. března 2015, pořádala společnost Exponex a odborný časopis o energetice a energetickém strojírenství All for Power byl mediálním partnerem.

Při některých přednáškách se doslova tajil dech, jako například v při vystoupení Zbyňka Frolíka, majitele velmi úspěšné firmy LINET Group, která je světovým výrobcem nemocničních lůžek. „Náš aktuální úspěch je výsledkem, mimo jiné, i deseti let inovací a vývoje. Mnoho firem v naší zemi má obrovský potenciál uspět v zahraničí. Je potřeba si dávat jen ty nejvyšší cíle a nebát se překážek. Kopírují nejen Číňané, ale třeba i Italové, Španělé nebo Turci. Vstup na čínský trh je velice komplikovaný. Ale překážky jsou pouze a jen v našich hlavách,“ uvedl Z. Frolík. Podle jeho slov napomáhají uplatnění českých výrobních firem v zahraničí i mise českého prezidenta a aktuální podpora exportu pro český průmysl a strojírenství ze strany ministerstva průmyslu a obchodu. „Výrazně se například zlepšila práce ze strany CzechTrade a přístup našich zahraničních zastoupení. „Máme například výborné zkušenosti s tím, pokud se schůzky konají na půdě českých ambasád. Dodává to jednání s partnerem velkou váhu,“ dodal Z. Frolík.

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro Hospodářskou politiku a konkurenceschopnost, hovořil před zástupci firem o důležitosti kreativity pro rozvoj a úspěch firem a uvedl zajímavé příklady. „Nebojte se dát šanci mladým studentům a pozvěte je na jednání a porady do svých manažerských týmů. Nejsou zatížení čísly a plněním operativního plánu a mohou vnést do vašeho podnikání invenci. Výrobce aut by měl určitě vyslechnout představy žen nebo seniorů na to, co má auto umět. Nebojte se zaměstnat nebo spolupracovat s Indem, kteří vám mimo jiné poradí, že klaksony v autech musí být pro indický trh daleko výkonnější, než auto pro český trh,“ vyslovil zajímavé myšlenky R. Špicar.

O situaci na trhu hovořil i Daniel Horský z firmy KOVOSVIT MAS, a.s. Ten popsal historii firmy a úspěchy, které firma v posledních letech zaznamenává na zahraničních trzích, především pak v Rusku a dalších státech Společenství nezávislých států. Neopomenul však popsat aktuální problémy, se kterými export této úspěšné firmy negativně souvisí. „Konflikt na Ukrajině, pád rublu o téměř 50 % a komplikované získání povolení na prodej obráběcích strojů ... Naše výrobky jsou totiž podle některých pramenů typickým příkladem zboží dvojího použití. Jednání na Licenční správě ministerstva průmyslu a obchodu se vyvíjejí dobře,“ uvedl Daniel Horský.     

Zajímavá byla i přednáška Ivety Ocáskové, výkonné ředitelky pro Korporátní bankovnictví Komerční banky. Ta prezentovala novinky banky, které by měly v konečném důsledku pomoci firmám zvyšovat konkurenceschopnost v rámci exportu. „Strojírenství je pro Komerční banku velice důležitým oborem. Velice nás těší, že ze 17 tisíc českých exportérů je 9 tisíc klientů naší banky, z 3 800 strojírenských firem je pak 1 600 našimi klienty,“ uvedla I. Ocásková.

Program Strojírenského fóra pokračoval první den přednáškami, které se týkaly především problematiky dotační politiky státu, konkrétních příkladů využití výsledku výzkumu v praxi, modelů spolupráce výzkumu a vývoje s praxí, dále se jednalo o zkušenostech s inovačními procesy, o podpoře výzkumu, vývoje a inovací a možnostech financování. 

Druhý den byla na programu problematika technického školství v Česku. Diskutovalo se o duálním systému vzdělávání, připraveny byly přednášky o stavu školství na Slovensku a Německu. Posluchači se mohli těšit i na konkrétní příklad spolupráce poskytovatelů technického vzdělávání s průmyslovým podnikem, konkrétně TOS Varnsdorf. 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články


Fotogalerie
Iveta OcáskováDaniel HorskýModerátorka Daniela Písařovicová předává slovo Zbyňkovi FrolíkoviPohled do zaplněného sálu Obecního domu v Praze

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Skupina ČEZ je zakládajícím členem platformy Udržitelná energetika ČR (117x)
Nově založená "Technologická platforma Udržitelná energetika ČR" si klade za cíl především aktivní českou spol...
ČEZ Teplárenská, a. s., má nového generálního ředitele (51x)
Novým generálním ředitelem ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ se od 1. září stal Petr Hodek, který dosud působil na ...
V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energeticeV ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel, která se uplatní zejména v energetice (46x)
Huť ArcelorMittal Ostrava vyvinula a zahájila výrobu nové oceli s vysokou přidanou hodnotou. Ocel jakosti 16Mo3 s přídav...