Stroje komunikují a šetří náklady
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Seriál odborných konferencí doprovázejících 50. ročník MSV v Brně zahájila konference „Machines Communicate“, která pravidelně zviditelňuje nové komunikační technologie a jejich přínosy pro průmyslovou praxi.
Jedním z příkladů efektivního řešení je aplikace technologie radiofrekvenční identifikace RFID v obráběcích strojích. Jiří Podhajský ze společnosti Baluff CZ s. r. o. v případové studii doložil, jak výměna nástrojů využívajících datové nosiče RFID zkvalitní výrobu a sníží celkové náklady, což zajistí návratnost celé investice. Tato vyspělá technologie eliminuje chyby lidského faktoru, ke kterým zákonitě dochází při manuálním zadávání údajů. „Studie zjistily, že na 300 stisknutí klávesy vychází v průměru jedna chyba,“ uvedl Podhajský a poukázal také na další nebezpečí plynoucí z „papírové“ evidence v prostředí strojní výroby. Nosičům dat RFID, které jsou uloženy přímo v držáku nástroje, na rozdíl od papíru nevadí stříkající voda ani olej, prach ani vysoká teplota. Stroj vybavený touto technologií sám vyhodnotí, kdy stačí použitý nástroj uložit do skladu a kdy už je třeba nechat ho přebrousit a opravit. Přesnost údajů a automatická kontrola jejich správnosti umožní maximálně využít každý nástroj (údajně až na 92 %), aniž by se překračovala doba životnosti a tím ohrožovala kvalita výroby. Ekonomickým přínosem tak nejsou jen úspory na nástrojích, ale také razantní snížení případů poškození nástroje a tím i přerušení výroby. Aplikace RFID podle Podhajského zároveň zaručí konzistentní kvalitu obrobku, výrazně sníží zmetkovitost a usnadní zákaznické audity výrobního procesu. „Náklady na dovybavení touto technologií jsou vysoké, ale vrátí se,“ uzavřel odborník ze společnosti Baluff.
Konference se věnovala také využití automatické identifikace při obchodování a skladování, technologii sběru dat nebo stále populárnější technice vestavných (embedded) systémů. Podtitul letošního ročníku zněl „Embedded Systems in Automation“ a příspěvky potvrdily, že jde o produkty s velkou budoucností. Zároveň jde o jeden z elektronických oborů, kde Evropa ještě stačí konkurovat Asii. Jak vyplynulo z referátu ředitele Českomoravské elektrotechnické asociace Františka Hýbnera, podíl Evropy stejně jako Severní Ameriky na světové elektrotechnické produkci trvale klesá, a to na úkor Číny a dalších asijských zemí. Evropské firmy by se podle Hýbnera měli orientovat především na inovativní výrobu s dlouhým životním cyklem a vysokou užitnou hodnotou.
(Zdroj: BVV, a.s.)