Stipendisté Fondu vzdělání na návštěvě v Rusku
Čtyři stipendisté Fondu vzdělání Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV), kteří studují technické obory a aplikovanou ekologii na vysokých školách v ČR, strávili pět dní na studijní cestě v Petrohradě. Studijní cestu připravila ŠKODA JS a.s. ve spolupráci s partnerskou organizací Atomstrojexport v Moskvě. Cílem bylo prohloubení znalosti stipendistů v oblasti energetiky. Studenti navštívili staveniště Leningradské jaderné elektrárny ve městě Sosnový Bor a špičkové vědecké a projektové pracoviště - Projektový ústav jaderné energetiky (SPbAEP) v Petrohradě.
„Tentokrát nešlo jen o vzdělávání a dobrý prospěch, ale o rozšíření obzoru ve studovaných oborech, o nové, málo známé možnosti uplatnění," říká MUDr. Milena Černá, ředitelka VDV. „Chtěli jsme podpořit Fond vzdělání VDV, ovšem vedly nás i zájmy jiné – bez kvalifikovaných mladých lidí znalostní ekonomiku, do níž jaderná energetika patří, nevybudujeme,“ řekl manažer projektu MIR-1200 Roman Zdebor. ŠKODA JS a.s., jedna z nejvýznamnějších strojírenských společností v České republice, systematicky podporuje české školství zejména se zaměřením na oblast technického vzdělávání. Díky podpoře ŠKODA JS a.s. se studenti, kteří by si studium bez podpory Fondu vzdělání nemohli dovolit, mohli zúčastnit unikátní studijní cesty. „Jakožto student technického oboru se zajímám o vše, co se týče techniky, technického zabezpečení budov a procesů. Proto pro mě byla nabídka na studijní pobyt – návštěvu jaderné elektrárny a projektového institutu nesmírnou poctou a příležitostí se něco nového dovědět," říká Martin Gregor, student magisterského oboru bezpečnostní inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Martin Gregor, který od svých pěti let vyrůstal v dětském domově, absolvoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Rožnově pod Radhoštěm a v roce 2009 ukončil bakalářské studium oboru bezpečnostní inženýrství.
Některé studenty cesta inspirovala k budoucímu uplatnění. „Osobně mě tento pobyt inspiroval k mé možné budoucí práci. V budoucnu bych se chtěl věnovat počítačovému modelování ve fyzice a technice a studijní cesta mi ukázala, že tento obor má velmi dobrou perspektivu," říká Jakub Hromádka, student oboru obecná fyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Martin Gregor
„Jakožto student technického oboru se zajímám o vše, co se týče techniky, technického zabezpečení budov a procesů… Proto pro mě byla nabídka na studijní pobyt – návštěvu jaderné elektrárny a projektového institutu nesmírnou poctou a příležitostí se něco nového dovědět. Celý studijní pobyt byl skvěle naprogramovaný. Poznal jsem spoustu skvělých lidí a taky se dozvěděl nové věci, jak z kultury, či techniky. Rovněž mě moc potěšilo, že i když byla naše skupina v Petrohradu věkově i odborně rozdílná, chovali se k nám – studentům jako k sobě rovným.“
Jakub Hromádka
„Přemýšlel jsem, že studijní cesta do Petrohradu bude jistě velkou životní zkušeností. Nevím, zda bych se kdy sám rozhodl navštívit Petrohrad, proto nabídka studijní cesty byla jedinečná šance navštívit Petrohrad. Téma studijního pobytu (jaderná energetika) je blízké oboru, který studuji na vysoké škole. Osobně mě tento pobyt inspiroval k mé možné budoucí práci. V budoucnu bych se chtěl věnovat počítačovému modelování ve fyzice a technice a studijní cesta mi ukázala, že tento obor má jistě velmi dobrou perspektivu. Studijní cesta do Petrohradu zařízená firmou Škoda JS pro mě byla neopakovatelným zážitkem.“
Stanislava Maťugová
„Studijní cesta do Petrohradu byla pro mne zajímavá z několika aspektů. Mým profesním zájmem je jaderná energetika, které se tato cesta týkala, ve škole se aktivně věnuji studiu ruského jazyka (3. semestr) a mou velkou vášní je umění, kterého je ve městě Petra Velikého obrovské množství. Studijní cesta byla skvělou příležitostí poznat umělecký skvost Ruska - Petrohrad. V průběhu cesty jsem měla možnost vidět průběh výstavby jaderné elektrárny, co bylo pro mne velmi motivující, protože se odborně zabývám jaderní energetikou. Díky bravurní organizace naší cesty, jsem aktivně využila všechen čas na vzdělávání.“
Jana Lhoťanová
„Studijní cesta byla pro mě jedinečná příležitost navštívit jedno z největších a nejkrásnějších měst v Rusku. Chtěla jsem se dovědět více o jaderné elektrárně v Petrohradě. Bylo pro mě velkou ctí, že jsem byla vybrána na tuto studijní cestu. Byl to pro mě velmi silný zážitek. Petrohrad je nádherné město plné historických budov a památek. Viděli jsme začínající stavbu jaderné elektrárny a seznámili se s projektem. Nikdy jsem nic takového neviděla, a proto si velice cením, že jsem mohla tuto cestu absolvovat.“
Fond vzdělání dlouhodobě podporuje studenty, kteří by si studium nemohli dovolit z finančních důvodů nebo jim v tom brání jejich nepříznivý zdravotní stav. Fond vzdělání společně založili Československá obchodní banka, a.s. a Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové v roce 1995. Fond vzdělání také podporuje Nadační fond Livie a Václava Klausových a společnost ŠKODA JS a.s. V období od začátku realizace projektu až do roku 2010 bylo z Fondu vzdělání podpořeno 353 studentů, stipendium jim bylo vypláceno v trvání 1 až 6 let. Dále získalo téměř 300 studentů jednorázový příspěvek. Na studium dětí v obtížných životních situacích bylo z Fondu vzdělání vynaloženo 16.059.273 Kč. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové na základě vyjádření samotných studentů a jejich hodnocení přínosu cesty pro rozšíření znalostí i budoucí pracovní uplatnění ocenil podporu členů konsorcia a SPbAEP (více na www.vdv.cz/aktuality/ a www.vdv.cz/promedia/).