Společnost ČEZ Energo, člen skupiny ČEZ ESCO, investovala v Prostějově přes 100 milionů korun do čtyř kogeneračních jednotek
Rubrika: Kogenerace, decentrální energ.
Vytápění domácností, škol i dalších budov v Prostějově prochází díky aktivitě Domovní správy Prostějov (DSP) významnou proměnou. Velkou část tepelného hospodářství nyní zajišťují čtyři moderní kogenerační jednotky s celkovým výkonem přesahujícím 4,5 MWe, které instalovala a následně bude také provozovat společnost ČEZ Energo, dceřiná firma ČEZ ESCO, která do nich investovala 106 milionů korun. Další investici uhradila přímo DSP, jež zajistila výměnu kotlů.
Celkový výkon všech kogeneračních jednotek provozovaných v lokalitě Prostějov společností ČEZ Energo přesáhl 8 MWe.„Nové kogenerační jednotky přinesou dva benefity – ekonomický a environmentální. Jde o technologii na míru 21. století a součást moderního trendu, kterým teď celá energetika směřuje. DSP, stejně jako dalším desítkám našich zákazníků, budeme garantovat spolehlivost dodávek,“ vysvětlil generální ředitel ČEZ Energo Michal Rzyman.
Záměr instalovat kogenerační jednotky byl výsledkem doporučení několika nezávislých studií, které si DSP nechala zpracovat, jako reakci na odpojení některých domů od centrálního vytápění. „Už nyní můžeme toto rozhodnutí hodnotit jako velice dobré, neboť i díky tomu se nám podařilo snížit cenu tepla na rok 2018 tak, že každá domácnost uspoří několik tisíc korun za rok. Se stávající plánovanou cenou 418 Kč bez DPH se řadíme k nejlevnějším v regionu a při této ceně se už nevyplatí výstavba vlastní plynové kotelny,“ uvedl jednatel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša.
Náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil potvrdil, že způsob finančních úspor na vytápění hledalo město Prostějov již delší dobu: „Spolupráce na realizaci kogeneračních jednotek by mohla být tou správnou cestou, kterou lidem zabezpečíme i do budoucna co nejvýhodnější podmínky moderního vytápění domácností.“
Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla. Výhody jsou nasnadě: Zatímco z klasických elektráren se teplo vznikající při výrobě elektřiny vypouští bez užitku do okolí, kogenerační jednotka využívá teplo k vytápění nebo přípravě teplé vody. Šetří tím palivo i peníze a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie. Ta přesahuje 90 procent, což znamená nižší emise škodlivých látek do ovzduší.
Instalovaný výkon nových kogeneračních jednotek v jednotlivých kotelnách:
- Krasická: 600 kWe
- Tylova: 999 kWe
- Mozartova: 1560 kWe
- Sídliště Svobody: 1560 kWe
Společnost ČEZ Energo provozuje v Česku celkem 118 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 91 MWe a tepelným výkonem přesahujícím 194 MWt.