Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Rusko a Čína rozšiřují spolupráci v jaderné energetice

Rusko a Čína rozšiřují spolupráci v jaderné energetice

Publikováno: 10.11.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

Premiéři Ruska a Číny, Dmitrij Medveděv a Li Kche-čchiang, podepsali během své pracovní schůzky 7. listopadu 2016 společné prohlášení o rozvoji vzájemné spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie. 

Součástí dokumentu je prohlášení vlád o posílení spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti jádra na základě rovnováhy zájmů stran a zásad vzájemné výhodnosti, a jeho cílem je usnadnit realizaci velkých projektů Státní korporace Rosatom v Číně.

Oba předsedové vlád podporují společnou výstavbu dvou nových bloků ruské konstrukce v čínské jaderné elektrárně Tianwan a plánují iniciovat podpis mezivládní dohody a podpoří uzavírání s tím souvisejících smluv. Kromě toho se plánuje výstavba bloků v nových čínských lokalitách a bude se rozvíjet spolupráce v oblasti plovoucích jaderných elektráren a perspektivních reaktorů na bázi rychlých neutronů, které se řadí k technologiím IV. generace.

Rusko-čínská spolupráce v mírovém využívání atomové energie se opírá o dlouholetou zkušenost efektivní součinnosti. V roce 2007 byly uvedeny do provozu první dva bloky elektrárny Tianwan, která se podle hodnocení Mezinárodní agentury pro atomovou energii řadí k nejbezpečnějším elektrárnám světa. Nyní probíhají práce na druhé dvojici bloků, které by měly být předány do provozu v roce 2018.

V roce 2011 byl za účasti ruských odborníků spuštěn experimentální reaktor na rychlých neutronech chlazený sodíkem (CEFR). Ve stejném roce byla v předstihu oproti plánu uvedena do provozu čtvrtá část závodu na obohacování uranu pomocí centrifug, která byla postavena na základě rusko-čínské dohody z roku 1992. Na konci července 2014 podepsala ruská společnost Rusatom Overseas a čínská CNNC memorandum o výstavbě plovoucích jaderných elektráren, které Čína plánuje používat jako zdroje energie pro ostrovní oblasti a těžební plošiny v šelfových oblastech. Také pokračuje spolupráce v oblasti výroby radionuklidů pro lékařství a průmysl.

Výstavby elektrárny Tianwan se dodavatelsky účastní také české firmy. Například Vítkovice sem dodaly v roce 2003 vysokotlaké ohříváky, parogenerátory a jejich díly, armatury dodává Arako a MSA, dmychadla pro primární okruh dodal Lutos (výrobní realizace v ZPA Pečky), díly potrubních tras Modřanská potrubní.

„Společnost ZPA Pečky, a.s. je tradičním a dlouholetým dodavatelem elektrických servomotorů na ovládání armatur na jaderné elektrárny pracující s reaktory typu VVER. Důkazem toho, že naše výrobky splňují vysoké nároky na ně v provozu kladené a veškeré legislativní požadavky, jsou dodávky i na nové projekty. Mezi tyto je možné zařadit významnou dodávku našich elektrických servomotorů na jadernou elektrárnu Tianwan 3,4, která byla realizována v několika etapách a každá z dodávek úspěšně prošla vstupní kontrolou na elektrárně. Projekty na teritoriu Číny pozorně sledujeme a chtěli bychom na výše zmíněné dodávky navázat. Pro jadernou elektrárnu Tianwan 3,4 vyrobila naše společnost ve spolupráci s nadnárodní společností také několik speciálních dmychadel, z nichž některá jsou již dodána,“ řekl Jan Bulíček, výkonný ředitel ZPA Pečky.


Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (64x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
Předváděcí vůz ESAB opět vyjede na turné po České republice (43x)
Všichni zájemci mohou navštívit předváděcí vůz společnosti ESAB Vamberk, ve kterém bude možné se seznámit s novinkami a ...