Robot, dron a vrtulník hledaly v rámci prezentační akce RADTECH 2018 radioaktivní zdroj
Třebíčská společnost NUVIA uspořádala prezentační akci RADTECH 2018, při které provedla simulaci radiačního monitoringu při mimořádných situacích. Na letišti ve Vyškově si jednotky Integrovaného záchranného systému společně s výzkumníky vyzkoušeli práci s moderními technologiemi a přístroji pro monitorování radiační situace a kontrolu kontaminace radioaktivními látkami. Akce se konala pod záštitou generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, rektora Univerzity obrany a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Přihlížející z řad odborné veřejnosti, zástupců armády, hasičských záchranných sborů, policie, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nebo univerzit mohli vidět v akci profesionální radiometrické technologie vyrobené českou společností NUVIA. Cílem simulace bylo představit prostředky pro řešení mimořádné situace, při níž by mohlo dojít ke ztrátě kontroly nad zdrojem ionizujícího záření. Záštitu nad celou akcí převzali předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba a rektor Univerzity obrany Bohuslav Přikryl.
Letecká technika byla zastoupena policejním vrtulníkem, který měl na své palubě speciální letecký gama spektrometr RADPatrol-A. Helikoptéra, ve snaze najít záměrně ukrytý radioaktivní zářič, pročesávala prostor letiště z výšky zhruba 100 metrů. Druhým zástupcem letecké techniky byl bezpilotní prostředek, tzv. dron, se sadou detekčních modulů vyvinutých a vyrobených v třebíčské firmě NUVIA. Dron s označením BRUS (bezpilotní rotorový univerzální systém) létal nad postiženou oblastí s detekční technologií DRONES-G ve výšce okolo 10 metrů. Zdroj radiace tak zaměřil s přesností na centimetry.
„Jsem rád, že jsme dnes mohli našim partnerům a odborné veřejnosti demonstrovat širokou škálu využití našich technologií. Díky nim má Česká republika jeden z nejvypracovanějších systémů monitorování radiační situace na světě. Jak jsme dnes viděli, podařilo se nám velmi rychle a přesně lokalizovat zdroj radioaktivního záření a identifikovat druh zářiče,“ řekl Petr Sládek, vedoucí vývojového týmu společnosti NUVIA.
V průběhu dne se na scénu dostala i terénní technika. Jejím úkolem bylo prozkoumat radiační situaci v „zasaženém“ místě. Do akce vyjel čtyřkolový robot Orpheus-X4, který byl vybaven párem kamer a detekčním systémem pro měření gama záření. 58 kg vážícího robota lze ovládat na dálku pomocí vizuální teleprezence, nebo může pracovat v autonomním režimu. Vedle radiačního monitoringu nabízí široké možnosti využití, kdy je například schopný pomáhat při různých záchranných nebo pátracích operacích. Druhým představeným řešením byl gama spektrometr RADScout, který nese obsluha v batohu na zádech. Jádro této mobilní verze detektoru přitom tvoří výkonný mobilní telefon nebo tablet. Armádním či hasičským odborníkům byla na letišti k dispozici i mobilní plně vybavená laboratoř, kde mohli přímo na místě za pomoci speciálních přístrojů upravit a vyhodnotit odebrané vzorky. Lidé a použitá technika nakonec museli projít mobilním portálovým monitorem pro kontrolu kontaminace.
„I díky takovýmto simulacím, kde našim dlouholetým partnerům i potenciálním zákazníkům představujeme celé spektrum aktivit v oblasti radiačního monitoringu, se nám daří upevňovat pozici na domácím i zahraničním trhu. Naše technologie tak dodáváme jak významným českým organizacím a firmám, tak i například výzkumným ústavům Arabského poloostrova nebo jaderným elektrárnám v Ukrajině,“ komentoval akci RADTECH 2018 Martin Pazúr, předseda představenstva společnosti NUVIA.
Prezentační akce RADTECH 2018 byla zakončena demonstrací naměřených výsledků a krátkými prezentacemi zúčastněných institucí. Mnohé z nich, jako například Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Armáda ČR, využívají technologie NUVIA v rámci tzv. Sítě včasného zjištění. Ta umožňuje v případě zvýšené úrovně radiace v ovzduší okamžité předání naměřených hodnot do Krizového koordinačního centra SÚJB, které případně podniká patřičná opatření. Dlouholetým zákazníkem je také Hasičský záchranný sbor ČR, který mimo jiné využívá mobilní prostředek pro radiační průzkum. Systém pro monitorování radiační situace v zónách havarijního plánování jaderných elektráren je vestavěn do zásahového vozidla HZS a vlastní ho hasiči z Tišnova u Brna.