Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Rakousko hledá ropu v blízkosti českých hranic

Rakousko hledá ropu v blízkosti českých hranic

Publikováno: 27.4.2017
Rubrika: Paliva

Rakousko, které bylo ještě v polovině šedesátých let minulého století v zásobování ropou soběstačné, dnes těží asi 900 tisíc tun této strategické suroviny a více než 90% její tuzemské spotřeby dováží. Koncern OMV proto nyní zahajuje hlubinné vrty, které by měly najít nová naleziště – mimo jiné i v těsné blízkosti české hranice nedaleko Břeclavi.

OMV letos a příští rok do průzkumu ropných nalezišť v Rakousku investuje skoro 170 milionů eur (v přepočtu přibližně 4,6 miliardy korun). Nevyužitá ložiska, jež se ekonomicky vyplatí těžit, se jsou v okolí Salcburku a především ve Vídeňské pánvi v Horním Rakousku.

Jeden z nových vrtů jdoucí do hloubky 1700 metrů se nachází u městyse Bernhardsthal (česky Pernitál) nedaleko řeky Dyje na rakousko-českém pomezí. Zde, v oblasti nazývané Weinviertel (Vinná čtvrť), se ropa těží přes 60 let a tamní ložiska vydala jenom to, co dovolovaly vytěžit tehdy dostupné technologie. Nyní jsou mnohem dokonalejší, a tak se lze na stará naleziště vrátit. "Dokážeme je ještě náležitě využít," tvrdí Reinhard Osvald, šéf divize OMV Austria.

Koncern OMV hodlá během letošního a příštího roku na rakouském území provést minimálně dvanáct zkušebních vrtů. Ale výhledově jich může být podle Osvalda mnohem víc, půjde-li cena ropy nahoru a bude se pohybovat mezi 50 až 60 dolary za barel.

Experti předpokládají, že rakouské zásoby ropy vystačí na 15 až 20 let. Její vydatná naleziště byla v Rakousku objevena během třicátých let minulého století. Po druhé světové válce se těžil až milion tun ročně, ale značnou část produkce si až do roku 1955 nárokoval Sovětský svaz jako součást válečných reparací.

http://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/omv-entdeckt-lagerstaetten-neu-oesterreich-wird-wieder-zum-oel-land/v_detail_tab_print/19636764.html

https://www.worldenergy.org/wp-content/uploads/2017/04/1.-World-Energy-Issues-Monitor-2017-Full-Report.pdf

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Rosatom začíná přepracovávat použité palivo z reaktorů VVER-1000Rosatom začíná přepracovávat použité palivo z reaktorů VVER-1000 (31x)
První várka použitého paliva z reaktorů VVER-1000 Rostovské jaderné elektrárny dorazila 16. prosince 2016 do podniku Maj...
TESPO engineering s.r.o. a energetika v roce 2018: Zajímavé aplikace, netradiční řešení problémů v oblastech pohonů a dopravy palivaTESPO engineering s.r.o. a energetika v roce 2018: Zajímavé aplikace, netradiční řešení problémů v oblastech pohonů a dopravy paliva (26x)
Za posledních několik let firma TESPO engineering s.r.o. vstoupila ve známost tím, že navrhuje našim zákazníkům netradič...
Ministr Mládek prosadil vyšší příspěvky obcím v souvislosti s ukládáním radioaktivního odpadu (22x)
Vláda schválila na návrh ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka nařízení, kterým se nově stanoví sazba jednorázového po...