Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Při vykládce uhlí a rud už se v ArcelorMittal Ostrava nebude prášit. Nové filtry zachytí více než 6 tun prachu ročně

Při vykládce uhlí a rud už se v ArcelorMittal Ostrava nebude prášit. Nové filtry zachytí více než 6 tun prachu ročně

ArcelorMittal Ostrava zahájila zkušební provoz nových tkaninových filtrů na obou výklopnících uhlí a rud. Technologie v hodnotě 125 milionů korun zachytává prach vznikající při vykládce surovin u aglomerace a ročně zachytí 6,4 tuny prachu. Prostor vykládky vagonů je po rekonstrukci kompletně zakrytovaný a prach je odváděn do nových tkaninových filtrů, které jsou nejlepší dostupnou technikou a které zachytávají přes 99 % odsátých prachových částic. Na realizaci zakázky se významně podíleli čeští dodavatelé: Hutní Projekt Frýdek-Místek, Air Cleaning Technologies a STAMONT-Pozemní stavitelství.

Klíčová slova: ArcelorMittal, tkaninové filtry, prach

 

„Odprášení výklopníků je nadstandardní opatření, k němuž jsme se rozhodli dobrovolně,“ vysvětluje Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava, důvod proč huť získala na tento projekt 85% dotaci z Evropské unie. „Garanční zkoušky ukazují, že filtry zachytí téměř všechen prach. Jejich účinnost je výrazně vyšší, než nám dodavatel technologie garantoval,“ dodává Baranek.

Nově instalovaná zařízení na odprášení výklopníků odsávají prach vznikající při vykládce materiálu (tzv. nepřímé, fugitivní emise) a odvádějí jej do nových tkaninových filtrů. Ty představují nejlepší v současnosti známé řešení pro odprášení a dokáží zachytit i nejmenší částice tuhých znečišťujících látek o velikosti PM 2,5 i PM 1. Novými filtry o výšce dvoupatrového domu huť vybavila oba výklopníky.

Huť letos realizuje celkem 15 ekologických investic v celkové hodnotě 3 miliard korun. Odprášení výklopníků v hodnotě 125 milionů korun dodaly převážně české firmy: Hutní Projekt Frýdek-Místek, Air Cleaning Technologies a STAMONT-Pozemní stavitelství. Místní dodavatelé se z plných 80 % podíleli také na subdodávkách.

Výstavba filtrů na výklopnících započala loni v červnu a vzhledem k tomu, že oba filtry jsou postavené v blízkosti výklopníků a kolejiště, musel být provoz vagonů při rekonstrukci částečně omezen. Během  výstavby investice však odstávka nepřesáhla 840 hodin, tedy maximálně 18 dní provozu na každé ze dvou částí aglomerace. 

Provoz na aglomeraci vyžaduje pravidelné dodávky surovin, které se mísí a používají pro výrobu aglomerátu i surového železa. Železniční vagony proto přivážejí téměř nepřetržitě železnou rudu, pelety, koks, antracit a další sypké materiály z celého světa. Za jednu hodinu se na každé části aglomerace průměrně vyloží deset vagonů, což umožní přemístění až 24 000 tun surovin denně.

Výklopníky musí celý vagón nadzvednout a vyprázdnit. V huti se používá rotorový typ výklopníku, který celý vagón otočí, a čelní typ výklopníku; ten umožní vysypat materiál nahnutím vagonu. Nově se v huti celý proces vykládky odprašuje. ArcelorMittal Ostrava tak zachytí dalších 6,4 tun prachu ročně.

Stav před odprášením:


Čelní výklopník uhlí a rud


Rotorový výklopník uhlí a rud

Stav po odprášení:


Tkaninový filtru u výklopníku čelního


Zakrytování rotorového výklopníku


Tkaninový filtr u rotorového výklopníku

ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je jediným výrobcem silničních svodidel a elektrotechnické oceli v Česku. Kromě tuzemského trhu prodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 500 zaměstnanců. Průměrná mzda v roce 2014 činila 35 124 Kč. Společnost vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. S předstihem snížila vliv výroby na životní prostředí nad rámec požadavků EU a letos dokončí 13 dotovaných investic do nadstandardní ekologizace v hodnotě 3 miliard korun. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A.G.

 

Partneři rubriky Technologie, materiály:

  

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Energetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou tříduEnergetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou třídu (73x)
O tomto víkendu byla v Praze završena anketa Zlatý Ámos 2014, která již dvacet let volí a oceňuje nejoblíbenější pedagog...
Reaktor AP1000™ od Westinghouse zaručuje bezpečnost a přináší úspory (71x)
Všude ve světě dochází k renesanci jaderné energetiky a reaktor typu AP1000™ (dále AP1000) od firmy Westinghouse s...
Michal Enžl: Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti (67x)
Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti. I na toto téma hovořili s Michalem Enžlem ...