Nacházíte se:  Úvod    Spalovny    Plzeňská teplárenská podala kasační stížnost k NSS kvůli spalovně

Plzeňská teplárenská podala kasační stížnost k NSS kvůli spalovně

Publikováno: 4.3.2015
Rubrika: Spalovny, Lidé-Věci-Události

Plzeňská teplárenská podala dnes kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Nesouhlasí s rozhodnutím Krajského soudu v Plzni, který před několika dny zrušil účinnost stavebního povolení na téměř hotovou spalovnu komunálního odpadu za více než dvě miliardy korun. Vyhověl žalobě ekologických aktivistů, kteří stejně jako u územního rozhodnutí tvrdí, že Krajský úřad v Plzni, který obě rozhodnutí potvrdil, byl podjatý. O stavebním rozhodnutí bude teď rozhodovat jiný krajský úřad, kterého určí ministerstvo pro místní rozvoj, řekl ČTK šéf představenstva městské teplárny Tomáš Drápela. 

Pokud jiný krajský úřad obnoví účinnost stavebního povolení do června, k velkým škodám podle něj nedojde a teplárna stihne uvést spalovnu do zkušebního provozu letos v prosinci, tak jak plánovala. "Pokud se to zkomplikuje a nestačíme ji aktivovat do konce roku, tak nám vzniknou stamilionové škody," uvedl Drápela. Elektřina ze spalovny má totiž dohodnuté zelené bonusy, které ale mohou podle zákona o podporovaných zdrojích získat jen zdroje uvedené do provozu do konce roku 2015. Ekonomika zařízení se zelenými bonusy počítá, stejně jako nízké poplatky za odpady pro Plzeňany. "Škodu, která by se velmi jednoduše vypočítala, by nám musel někdo zaplatit," dodal. 
Stavební povolení, které vydal stavební úřad v Nýřanech, je podle Drápely stále platné, ale pozbyla jeho účinnost. "Nechápeme proč jsme trestáni za něco, když jsme ani nebyli žalovanou stranou. Tou byl krajský úřad. To není žaloba proti spalovně nebo naší firmě kvůli tomu, že bychom něco zanedbali. To je o tom, že ti krajští úředníci jsou údajně podjatí, uvedl," uvedl Drápela. Spis nyní půjde ze soudu na krajský úřad. Ten ho pošle na MMR a to na jiný krajský úřad. 
Teplárna zatím nesmí pokračovat dle schváleného projektu a harmonogramu a musí zpracovat projekt konzervace stavby. Podle Drápely bude hotový tento týden a investor ho zašle Stavebnímu úřadu v Nýřanech. "Dáme jim to poctivě na vědomí. Mohou si podle projektu zkontrolovat, že zabraňujeme škodám. Stavbaři budou několik týdnů spalovnu konzervovat. "Dodělají plášť, střechu, zajistí bezpečnost. Nesmí se znehodnotit technologie, která už je kompletně namontovaná," řekl. 
Podle Drápely prošly veškeré dokumenty ke spalovně legislativním procesem ČR, ale protože teplárna usilovala o dotaci EU byly podrobeny přísné kontrole podle legislativy EU, na níž dozírali odborníci Jaspers, tedy Evropské komise. "Řekli, že je projekt v pořádku. Proto se domníváme, že když dokumenty dostane jiný krajský úřad, tak nebude mít důvod, aby účinnost stavebního povolení neobnovil," řekl. 
Drápela chápe jednání krajského soudu jako velmi nestandardní. "Jeden senát stavbu spalovny sestřelil a druhý senát stejného soudu rozhodl, že stavba horkovodu ze spalovny, kterou aktivisté také zažalovali, může pokračovat. Tam tedy úředníci podjatí nebyli, ale na spalovně je podezření, že jsou. To je opravdu divné," řekl. Soud také podle něj rozhodl velmi rychle a nepočkal na vyjádření ke kasační stížnosti na územní rozhodnutí, kterou zatím Nejvyšší správní soud nevyřešil. Navíc teplárna poslala krajskému soudu připomínky k žalobě. Ale ten se jimi vůbec nezabýval a standardně se s nimi nevypořádal, což je další neobvyklá a naprosto ojedinělá věc, dodal. 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (75x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Význam metod verifikace a validace výsledků z CFD analýz při výpočtech vibrací vyvolaných prouděním pro návrh zařízení na výměnu tepla (65x)
Vibrace vyvolané prouděním (flow-induced vibration) mohou způsobovat velké problémy u zařízení na výměnu tepla, jakými j...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (55x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...