Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Ostravská katedra energetiky otevírá nový studijní program jen pro praktiky

Ostravská katedra energetiky otevírá nový studijní program jen pro praktiky

Publikováno: 18.5.2015
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Nový studijní program Energetika s oborem Energetika 21. století, který připravila katedra energetiky Fakulty strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava, je určen jen pro lidi z praxe, kteří jeho studiem mohou získat bakalářský nebo inženýrský titul. Bakalářskou formu začnou první zájemci studovat letos na podzim. Studijní program je reakcí katedry energetiky na predikci hrozby nedostatku energetiků v průmyslových firmách, neboť současná silná generace se postupně dostává do důchodového věku. Je jedním z příspěvků k letošnímu Roku technického vzdělávání i 60. výročí založení katedry.

Nový obor je určen výhradně pro uchazeče z praxe, kteří například nedostali šanci studovat, nebo po střední škole nevěděli, který obor by jim byl blízký. Je koncipován pro středoškolsky vzdělané lidi, kteří pracují v průmyslových podnicích zabývajících se energetikou. Po tříletém studiu se absolvent stane bakalářem energetikem, pro získání inženýrského titulu muže pokračovat dvouletým navazujícím magisterským studiem,“ vysvětlil proděkan pro bakalářské a magisterské studium fakulty strojní prof. Ing. Radek Čada, CSc.

Nápad na jeho založení vznikl jako reakce na požadavky firem, s nimiž katedra spolupracuje. Jednou z nich je i Veolia Energie ČR (dříve Dalkia). „Otevření nového oboru Energetika 21. století vítám, jelikož kvalifikovaných odborníků energetiků není nikdy dostatek. Jsem připravena rozvíjet naši spolupráci s katedrou a věřím, že nový program nepochybně přispěje ke zvýšení kvalifikace a odbornosti nejen našich zaměstnanců,“ prohlásila Mgr. Martina Laimarová, ředitelka pro lidské zdroje společnosti Veolia Energie ČR. Technická univerzita v Ostravě přitom v oblasti vzdělávání svých zaměstnanců spolupracuje s Veolií dlouhodobě. Například jen v roce 2013 absolvovalo 42 zaměstnanců firmy dvousemestrální kurz v oboru energetických strojů, který katedra pořádala.

Nově vystavěný studijní program je unikátní tím, že se tentokráte nejedná pouze o upravený studijní program určený původně pro denní studium. Je koncipován speciálně pro kombinované studium a s přihlédnutím k tomu, že praktici už se v problematice orientují. Není proto nutné je zatěžovat širšími základními informacemi. Podle vedoucí katedry energetiky prof. Ing. Dagmar Juchelkové, PhD. navíc větší zacílení vysokých škol na lidi z praxe pomůže v době demografického zlomu udržet kvalitu studentů. „Dnes je poměrně malý výběr ze studentů, protože vysokých škol je hodně a počty absolventů středních škol klesají. Aby vysoké školy naplnily stavy, často nabírají i studenty, kteří nemají ani patřičný zájem o obor, ani dostatečný potenciál. Kolikrát jdou na techniku jen proto, že přijímací kritéria nejsou dost přísná. Kdežto lidé z praxe už vědí, co chtějí v životě dělat a co je baví. A když už ten čas studiu věnují, chtějí ho strávit užitečně, ne ho promrhat. Nechodí na přednášky, aby během nich koukali do notebooku na videa, nebo pokecali s kamarády. Potřebují načerpat co nejvíce informací a ty pak co nejlépe využít v práci. Proto jsem přesvědčena, že chceme-li zachovat kvalitu, musíme dát daleko větší prostor pro studium lidem z praxe,“ vysvětlila Dagmar Juchelková, první žena, která v České republice vede na univerzitě katedru energetiky.

Přijímací řízení na nový obor Energetika 21. století se konalo v dubnu. Přihlásilo se na padesát uchazečů, přičemž pro letošní rok jich může fakulta přijmout maximálně třicet. Jedním z těch, kteří ho začnou na podzim studovat, je i Jan Kuzma, technik pro systémy vytápění ve firmě Romotop. „Abych mohl našim klientům do jejich rodinných domů navrhovat opravdu optimální systémy vytápění, potřebuji znát novinky, dovědět se více o nových technologiích, například o využívání biomasy, nebo o systémech solárních kolektorů,“ objasnil Jan Kuzma, proč mu stojí zato investovat čas do studia. Zároveň chce zvýšit svou cenu na trhu práce. Věří, že jeho znalosti ocení i jeho současný zaměstnavatel. „Není přece vyloučenou, že se naše firma vedle rodinných domů nezačne věnovat i průmyslovému vytápění. A pak se budou moje znalosti určitě hodit,“ prohlásil Jan Kuzma.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

má více než 165 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. Další informace na www.vsb.cz.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

CO VŠE JSME ODVYSÍLALI ŽIVĚ Z MSV V BRNĚ! (63x)
Počátkem října 2017 se konal 59. ročník MSV v Brně. V rámci společného projektu Veletrhy Brno a portálů www.elektrika.tv...
Dodavatel oceli měl dvojí důvod k radosti (54x)
3. června 2011 oslavila společnost MUT Tubes, s.r.o. spolu se svojí dceřinou společností MUT Automotive, s.r.o. páté vý...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (53x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...