Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    O jaderných standardech se jednalo v Praze

O jaderných standardech se jednalo v Praze

Publikováno: 10.7.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Ve dnech 7. až 10. července 2014 uspořádaly v Praze American Society of Mechanical Engineers - ASME a ÚJV Řež, a. s.(dříve Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.) workshop na téma Jaderné kódy a standardy. Setkání se uskutečnilo ve spolupráci s Mezinárodní konferenci ASME o jaderném inženýrství (ICONE 22) a zasedání výboru ASME pro jaderné kódy a standardy.

Klíčová slova: ADME, jaderné standardy, ÚJV Řež

ASME je neziskovou organizací, která umožňuje spolupráci, sdílení znalostí, kariérní růst a rozvoj dovedností v rámci široké palety technických oborů. Zaměřuje se především na pomoc technické veřejnosti vyvíjet řešení prospěšná pro život a pracovní uplatnění. Organizace byla založena v roce 1880 malou skupinou významných průmyslníků, rozrostla se přes desetiletí, aby dnes zahrnovala více než 130 tisíc členů ve 158 zemích. Třicet tisíc z nich jsou studenti.

Zapojení ÚJV Řež, a. s., do přípravy a realizace workshopu podle Dr. Milana Brumovského, českého zástupce v organizačním výboru, vychází z faktu, že ÚJV Řež, a. s., patří k dlouholetým aktivním členům ASME, podílí se na celé řadě projektů a programů zaměřených na jadernou bezpečnost a spolehlivost, inženýring i výzkum.

Jaderné kódy a standardy

Workshop, jehož garantem byla ÚJV Řež, a. s., se účastnilo na padesát zájemců. Vystoupení se zaměřila na výměnu informací a sdílení zkušeností získaných v reakci na současné předpisy a normy. Jak řekl v úvodu Ing. Karel křížek, předseda představenstva ÚJV Řež, a. s.: „Smyslem takovýchto otevřených pracovních setkání je, aby výměna informací a zkušeností, která je hlavním principem sdružení, přispívala k rozvoji a úpravám kódů, standardů, činností a posuzování shody. Jedině široká platforma na mezinárodní úrovni pomůže identifikovat problémy a nacházet řešení pro ještě větší bezpečnost současné jaderné energetiky.“

Jednání se uskutečnilo, vzhledem k šíři problematiky, celkem v pěti sekcích. První, moderovaná Ing. Jiřím Žďárkem z ÚJV Řež, a. s., se zaměřila na Beyond Design Basis Event (BDBE - nadprojektové události).

Hned v úvodu Ing. Jiří Duspiva a Ing. Vladislav Pištora, z ÚJV Řež, a. s., prezentovali výzkumy a zkušenosti s metodou týkající se In-vessel a Ex-vessel Retention. Velmi zajímavý byl příspěvek Kima Wallina z finského výzkumného technického centra (VTT) zabývající se posouzením integrity tlakové nádoby reaktoru.

Na upgrade bezpečnostních programů na jaderné elektrárně Krško ve Slovinsku jako post-Fukushimskou reakci se zaměřil Vinko Planinc. Pravděpodobnostní hodnocení rizik a pravděpodobnostní hodnocení bezpečnosti (PRA/PSA) pro BDBE, rozebral Rick Grantom, manažer projektů řízení rizik z jihotexaské jadrné elektrárny (STP). V následující diskusi se o své názory podělili vedle odborníků z ÚJV Řež, a. s., a expertů z USA i účastníci např. z jižní Koreje, Ruska, Francie, českých škol a firem (ČVUT Praha, Škoda JS a.s. aj.) a dalších zemí.

Ostatní sekce se věnovaly problematice například kódů pro kotle a tlakové nádoby, pro standardy jaderné výstavby, harmonizaci a spolupráci, roli americké jaderné regulační komise ve standardním procesu vývoje, zaměnitelnosti a uplatňování požadavků ASME kódu pro jaderné elektrárny typu VVER-440, pre-normativnímu výzkumu i možným nástrojům pro zlepšení kódů. Samostatné sekce se zaměřily na provoz i údržbu, bezpečnostní požadavky a řadu dalších témat propojených s problematikou jaderných standardů.

Výbor ASME pro jaderné kódy a standardy

svým zasedáním 10. července 2014 pražské jednání ASME fakticky uzavřel. Výbor je zodpovědný za řízení všech ASME činností souvisejících s kódy, normami a návody vztahujícími se k jaderným zařízením a technologiím. Tematicky se výbor zaměřil například na výstavbu jaderného zařízení a jejich komponenty, jadernou inspekci, řízení jaderných rizik (CNRM a JCNR), provoz a údržbu jaderných elektráren nebo kvalifikaci strojních zařízení používaných v jaderných zařízeních a další zájmové oblasti.

Podrobnosti o ASME a program workshopu Jaderné kódy a standardy najdete na: https://www.asme.org/events/nuclear-codes-and-standards-workshop.aspx

ÚJV Řež, a. s., se zaměřuje jak v České republice, tak v rámci mezinárodních kontraktů, na inženýrskou, projekční, analytickou a vědeckou podporu při provozu a nové výstavbě energetických a jaderných zařízení. Nabízí komplexní a systémové služby zejména v oblasti využití jaderné energie a zdrojů ionizujícího záření, výzkum a sledování stavu materiálů, koncepčních a prováděcích projektů, nakládání s radioaktivními i neradioaktivními odpady, specializuje se na vývoj a výrobu radiofarmak. Za téměř 60 let své existence se stal odbornou autoritou a propagátorem v oblasti jaderné energetiky a využití ionizujícího záření. Je součástí Skupiny ÚJV, ve které jsou špičková pracoviště a instituce mezinárodního dosahu: Centrum výzkumu Řež, s.r.o., Ústav aplikované mechaniky Brno s.r.o., Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. a EGP Invest, spol. s r.o. v Uherském Brodě.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

CO VŠE JSME ODVYSÍLALI ŽIVĚ Z MSV V BRNĚ! (64x)
Počátkem října 2017 se konal 59. ročník MSV v Brně. V rámci společného projektu Veletrhy Brno a portálů www.elektrika.tv...
Dodavatel oceli měl dvojí důvod k radosti (55x)
3. června 2011 oslavila společnost MUT Tubes, s.r.o. spolu se svojí dceřinou společností MUT Automotive, s.r.o. páté vý...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (54x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...