Německý soud rozhodl: Odstavení jaderných elektráren bylo nezákonné a způsobilo provozovatelům škody. Kdo to zaplatí?
(Zdroj - NucNet): Odvolací soud v Lipsku rozhodl a potvrdil rozhodnutí soudu v Kasselu, že odstavení dvou jaderných bloků v jaderné elektrárně Biblis, kterou provozovala společnost RWE, bylo nezákonné. RWE bylo nařízeno odstavení zařízení po havárii v elektrárně Fukušima - Daiichi v Japonsku. Provozovatel musel jednu jednotku zastavit dočasně a jeden blok natrvalo v srpnu 2011.
„Vypnutí chyběl odpovídající právní základ,“ uvádí se v prohlášení soudu. RWE nyní hodlá vypočítat výši škody a zahájit řízení u civilního soudu. Rozhodnutí soudu by se mohlo vztahovat celkem na 8 jaderných bloků v Německu, které se po události v Japonsku musely na příkaz vlády odstavit. O náhradu škody usilují i další provozovatelé jaderných elektráren v Německu – společnosti E.ON, EnBW a Vattenfall.
Je otázkou, z jakých zdrojů by německá vláda náhradu škody realizovala. Německá vláda tvrdí, že příkaz trvale odstavit 8 bloků hned po Fukušimě vydala pod tlakem veřejného mínění. Pokud by elektrárenské společnosti ve sporu nakonec zvítězily, s velkou pravděpodobností by vše zaplatili (formou zvýšených daní) právě občané, kteří si odstavení jaderných elektráren přáli.
Německo se rozhodlo opustit jadernou energetiku do roku 2022.