Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Německý energetický koncern poukazuje na cenu politické slabosti

Německý energetický koncern poukazuje na cenu politické slabosti

Publikováno: 26.11.2012
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné, Větrné

E.On, jedna z největších energetických společností v Německu, informovala akcionáře o svém dilematu ve výrobě elektřiny. Její výrobu energie do značné míry ovlivňuje politika vlády, která dává přednost obnovitelným zdrojům před nejlevnějšími variantami, ruší některé jaderné provozy a další zdaňuje. Pokud je náhodou k dispozici elektřina ze solární nebo větrné elektrárny, má dodávka z takového zdroje přednost a provoz ostatních elektráren je pak neekonomický. Zejména v létě klesá v exponovaných hodinách využívání elektřiny z plynových elektráren, které pak „vydělávají tak málo, že má sotva smysl je provozovat“. „Na většině evropských trhů se hrubá marže plynových elektráren blíží nule, nebo už je skutečně v mínusu.“

Klíčová slova: E-ON, jaderná energetika, paroplynový cyklus, obnovitelné zdroje

Výkonný ředitel společnosti E.On upozornil, že „Toto paradoxně nahrává hnědouhelným provozům, které jsou pro zemské klima škodlivější, zatímco pružné a ekologičtější zdroje nemají prakticky žádný zisk.“ Navzdory značným dotacím byly obnovitelné zdroje společnosti E.On ztrátové a vyrobilo se z nich jen 1 % veškeré elektřiny, kterou E.On produkuje. Zredukovaná jaderná flotila společnosti generovala největší příjem na jednotku vyrobené energie a tvořila 21 % výroby elektřiny, což znamenalo 599 milionů eur (34 %) zisku před zdaněním. Toto číslo se však radikálně sníží v důsledku mimořádné německé daně z jaderného paliva, kterou E.On stále napadá u soudu.
Společnost shrnula svůj postoj k celé záležitosti následovně: „E.On realizuje rozhodnutí politické většiny o dřívější postupné eliminaci jaderné energie. Zároveň je však společnost E.On přesvědčena, že podle stávající legislativy je postupný odklon od jádra neslučitelný s naším ústavně chráněným právem na majetek a právem provozovat podnikatelskou činnost. Takový zásah je v každém případě protiústavní, pokud není za takovéto porušení práv přiznána kompenzace. Proto očekáváme náležitou kompenzaci za miliardy eur ztracené na majetku, jehož hodnota se snížila v důsledku tohoto zásahu do práv.“
O den či dva poté došlo v Mnichově k největšímu výpadku proudu za posledních dvacet let. Projevila se v něm svízelná situace, do které se země dostala v důsledku náhlého a prudkého politického obratu v roce 2011, který na jihu způsobil ztrátu jaderné kapacity ve výši zhruba 5 GWe, přičemž na kompenzaci těchto ztrát chyběla dostatečná přenosová schopnost.
Všechny čtyři jaderné koncerny v zemi vznášejí nároky na kompenzaci a především se soudí s vládou, protože tato i nadále vybírá jadernou daň zavedenou v souvislosti s prodloužením licencí na 8 a 14 let dohodnutým v září 2010. Nároky na kompenzaci jsou zdůvodňovány také snížením hodnoty elektráren, zrušenými modernizačními plány, které byly v chodu po pozitivní politické změně v září 2010, a náklady vzniklými kvůli vyřazování z provozu.
 

zdroj (WNA) a překlad (Překlad zajišťovala ČNS)

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Technická konference Ocelové konstrukce 2020 přijímá do 11. března odborné přednáškyTechnická konference Ocelové konstrukce 2020 přijímá do 11. března odborné přednášky (1462x)
Do 11. března je možné přihlásit odborný příspěvek do programu tradiční, letos již 22. konference Ocelové konstrukce. Ak...
Svařování komponent jaderných elektráren (71x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...
V Dukovanech se sešli všichni ředitelé jaderné elektrárny (54x)
První říjnový pátek byl určen k výjimečnému setkání bývalých ředitelů Jaderné elektrárny Dukovany. Poprvé v historii se ...