Na moskevském AtomExpo 2017 se podepíše několik dohod a memorand o spolupráci mezi Rosatomem a českými firmami
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Od pondělí 19. do středy 21. června se v Moskvě koná mezinárodní fórum AtomExpo 2017. V prostorách veletržního centra Gostinyj Dvor nedaleko Rudého náměstí se bude formou stánku prezentovat i několik českých a slovenských společností, konkrétně NUVIA a VUJE, přítomni jsou zde jako účastníci zástupci mnoha českých firem, například Škoda JS, ZAT, Alvel a další. Druhý den Fóra se uskuteční podpis memoranda o spolupráci mezi Rosatom a Aliancí pro českou energetiku. Ta má zde v Moskvě taktéž svůj stánek. Podpisy dohod a memorand se chystají i mezi společností Rosatom a Škoda JS, přičemž jedno z nich se bude týkat připravovaného projektu v Arménii. Dohodu o spolupráci by měli podepsat i zástupci exportních pojišťovacích společností, českého EGAP a ruského EXIAR (Russian Agency for Export Credit and Investment Insurance).
AtomExpo 2017 zahájila Agneta Rising, generální ředitelka World Nuclear Association (WNA), která uvedla, že v roce 2016 bylo spuštěno přes 10 GW nových jaderných zdrojů. „Podle naší vize by do roku 2050 mohl výkon narůst o dalších 1 000 GW a podíl výroby z jádra na celkové spotřebě by mohl dosáhnout 25 %,“ uvedla A. Rising. Jacques Regaldo – předseda World Association of Nuclear Operators (WANO) uvedl, že Evropa, USA a Rusko stojí před výzvou údržby, provozování a prodlužování životnosti starších zdrojů, na rozdíl od jiných států, kteří výrobu elektřiny z jádra teprve zahajují. Michail Čudakov, náměstek generálního ředitele oddělení jaderné energetiky v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) poznamenal, že za poslední dva roky bylo ve světě zprovozněno 20 nových jaderných bloků, včetně prvních bloků generace III+ a rychlého reaktoru BN 800.
Alexej Lichačov, generální ředitel státní korporace Rosatom uvedl, že letošního ročníku AtomExpo se bude účastnit 6 500 lidí z 65 států světa, zastupující přes 650 firem, přičemž téměř 100 se bude v Moskvě prezentovat formou stánku. Slavnostního zahájení 9. ročníku Fóra byl přítomen i William D. Magwood – ředitel agentury pro jadernou energetiku při OECD.
Hned první den fóra byly podepsány zajímavé dohody, a to o spolupráci v oblasti jaderné energetiky mezi Rosatomem a OECD, mezi společnostmi Lagerwey Wind a „OTEK“ JSC o spolupráci v oblasti větrné energetiky, dále bylo podepsáno množství kontraktů mezi Rosatomem a zástupci zemí, kde se plánuje výstavba jaderných zdrojů nebo dochází k rozvoji výzkumu v oblasti jádra. Šlo například o Zambii, Ugandu, Súdán a Etiopii. Rosatom taktéž uzavře dohody o spolupráci s univerzitami v maďarském Debrecíně či bolívijském San Andres.
V rámci nejvýznamnější akce svého druhu na světě se uskuteční několik programových bloků, jako například Inovativní technologická řešení v životním cyklu jaderné energetiky jako podmínka udržitelného rozvoje, 3D tisk – inovativní nastroj pro rozvoj atomové energetiky, Investice do budoucnosti: výběr nejsilnějších, Compliance a řízení rizik ve velkých mezinárodních projektech - vnitřní kontrola a audit v systému řízení společnosti, dále pak Jaderná energie: energie budoucnosti nebo přežitek z minulosti? či téma: Digitální budoucnost - další krok ve vývoji jaderných technologií. Na programu jsou i témata, která se popisují osvědčené postupy implementace digitálních technologii v obchodu, zajímavé přednášky jsou součástí bloku Strategie ekologické bezpečnosti atomového průmyslu.
Autor
Související články
- Dohoda o spolupráci Aliance české energetiky a Rosatomu by mohla dále pomoci českým firmám účastnit se na zahraničních projektech ruské státní korporace (20.6.2017)
- EGAP dojednala na AtomExpo 2017 spolupráci s Rusy v jaderné energetice (20.6.2017)