Nacházíte se:  Úvod    Kogenerace, decentrální energ.    Modernizace teplárenství menších měst a obcí

Modernizace teplárenství menších měst a obcí

Publikováno: 23.11.2018
Rubrika: Kogenerace, decentrální energ.

Společnost Zeppelin CZ s.r.o., dodavatel nouzových energetických zdrojů a kogeneračních jednotek uvedla pro svého obchodního partnera, společnost ADI Heat & Power a.s. do provozu už osm kogeneračních jednotek BOOMEL® nové generace.

Společnost ADI Heat & Power, která vlastní a provozuje tepelná hospodářství v několika městech České republiky, se rozhodla pro významnou modernizaci vybraných plynových blokových kotelen ve Šternberku, Moravské Třebové a Uničově, a to s využitím kogeneračních jednotek nové generace značky Zeppelin CZ.

Kromě nového technického řešení, které bude popsáno dále, byla u tohoto projektu použita nová dodavatelská koncepce. Vychází ze skutečnosti, že společnost ADI, jako certifikovaný výrobce a dodavatel tepla z CZT, dodává pro své koncové zákazníky teplo dle sjednaných kontraktů, přičemž tuto tepelnou energii vyrábí na vlastním zařízení (vč. plynových kogeneračních jednotek). Elektrickou energii pak dodává do distribuční sítě. Použité plynové motory Cat® CG jsou velmi pružné a v poměrně krátké době jsou schopny poskytovat jmenovitý výkon. Tato skutečnost, společně s možností akumulovat vyrobené teplo v nádržích, předurčuje tyto kogenerační jednotky k použití částečně i jako špičkovacího zdroje, čímž posílí výkonovou bilanci místní distribuční sítě.

Zeppelin CZ měl v tomto projektu roli dodavatele kompletní technologie, tj. motorgenerátoru, tepelného modulu, systému odvodu spalin a řídicího systému. Dodávka spočívá v kompletaci a instalaci zařízení, uvedení do provozu a provádění servisních služeb v záručním i pozáručním provozu. Dlouhodobá spolehlivost zařízení je podpořena dálkovým dohledem a servisním kontraktem.

Typ zdroje   BOOMEL® NATGAS 600 BOOMEL® NATGAS 800 BOOMEL® NATGAS 1000
Elektrický výkon kW 600 800 999
Tepelný výkon kW 699 917 1109
Účinnost elektrická % 42 42,3 43
Účinnost tepelná % 48,6 48,5 47,73
Účinnost celková % 90,6 90,8 90,7
Typ motoru   Cat CG 132-12 Cat CG 132-16 Cat CG 170-12
Objem motoru Lt. 26,3 35 53,1

Kromě plynových motorgenerátorů byly instalovány i tepelné moduly, výměníky, čerpadla a další technologie. Před tím bylo nutné provést nezbytné stavební práce (ve všech případech byl využit objekt stávající kotelny, ale se zcela novou vzduchotechnikou a základy pro usazení strojů). Základní dispozice objektů byla zachována, což při délce strojů téměř sedm metrů přineslo několik „veselých příhod“ při stěhování.

Ve všech šesti instalacích byly použity moderní plynové motory řady Cat® CG. Tyto motory vyrábí firma Caterpillar ve svém výrobním závodě v německém Mannheimu. Výrobky tohoto závody byly již dříve známy pod značkou MWM-Deutz a od roku 2011 jsou zde vyráběny plynové motory Cat® CG.

Charakteristickým znakem motorů Cat® CG je vynikající poměr cena / výkon. Příznivá cena motorů je dána především důslednou unifikací jednotlivých modelů. Všechny typy motorů Cat® CG mají jednotnou koncepci vidlicového uspořádání válců a modely rozdílného výkonu v jedné typové řadě se liší pouze délkou stroje při stejné půdorysné šířce. V sortimentu jsou osmiválcové, dvanáctiválcové, šestnáctiválcové i dvacetiválcové stroje. Jako synchronní alternátor jsou používány výhradně stroje Marelli (s výjimkou vysokonapěťových elektrocentrál, kde je preferován německý výrobce AVK).

Pro příznivou cenu hovoří skutečnost, že klíčové části motoru (blok, kliková hřídel, ojnice, hlava….) jsou vyráběny přímo v závodě v Mannheimu. Vysoké kvality a produktivity bylo dosaženo použitím CNC obráběcích strojů a robotů.

Další charakteristikou motorů Cat® CG je jejich vysoká účinnost. To umožňuje legislativně zařadit kogenerační jednotky s těmito motory mezi tzv. vysoce účinné, a na jejich stavbu a provoz lze využít různé dotační programy.

Motory Cat® CG mají prodloužený interval výměny olejů. Větší rozptyl pravidelné údržby vede k vyšší dostupnosti a menším ztrátám při kontinuálním běhu. Motory Cat® CG mohou být poháněny celou řadou paliv, jako je například zemní plyn, bioplyn nebo důlní plyn. Všechny kogenerační jednotky jsou vybaveny řídicím systémem TEM-Evo, který je nakonfigurován na kompletní ovládání a řízení celé kogenerační jednotky včetně okolních systémů jako jsou čerpadla, ventilátory suchých chladičů, třícestné ventily aj. Systém TEM-Evo také umožňuje  i jejich dálkové spuštění a monitoring všech nezbytnýchprovozních údajů. Ve všech případech se jedná o instalaci ve stávající kotelně, vybavené plynovými kotli. Kogenerační jednotky nepracují nepřetržitě, ale jsou ve špičkovacím režimu, případně jsou spouštěny podle požadavku provozovatele distribuční sítě na dodávku elektrické energie do sítě.

V současné době jsou kogenerační jednotky ve zkušebním provozu a předpokládá se jejich plné operativní nasazení ještě v této topné sezóně.

Vedle těchto osvědčených typů kogeneračních jednotek o výkonu 400 – 1200 kW přichází Zeppelin CZ s horkou novinkou, která měla evropskou premiéru v únoru na veletrhu E-World v Essenu: kogenerační jednotka s elektrocentrálou Cat® G3512H.

Tento plynový agregát je nejnovějším přírůstkem do sortimentu plynových motorů Caterpillar a dosahuje elektrické účinnosti 45 %. Kogenerační jednotky s motorem Cat® G3512H mohou dosáhnout celkové účinnosti 90 procent a více. Kromě plynového agregátu Cat® G3512H, který byl na veletrhu poprvé představen veřejnosti, zde společnost Zeppelin Power Systems GmBH informovala o celém portfoliu plynových a dieselových motorů Caterpillar ve výkonovém spektru od 400 do 10 000 kW.

Nový agregát G3512H má elektrický výkon 1 500 kW a díky své dynamice zvládne změny zatížení včetně rozběhu z nuly na 100 % za méně než pět minut. Je proto reálné i jeho využití jako záložní zdroj.

Právě díky těmto vlastnostem společnost Zeppelin CZ vyhrála výběrové řízení pro energetickou společnost E.ON. Můžeme se tedy těšit na první instalaci tohoto agregátu ve střední Evropě. O tom ale už v dalším článku.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Kogenerační jednotka s motorem Cat® G3520C o elektrickém výkonu 2000 kWPlynový motorgenerátor Cat® G3512HDvě kogenerační jednotky ve strojovně

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Investorovi dodáváme celkem sedm kotlů, tři různých druhů,"... (39x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Vlastimil Horáček, jednatel společnosti Invelt Servis, s.r.o. Celý člá...
Dopady nevypsání podpory POZE pro obor vysoce účinné kombinované výroby elektřiny a tepla s výkonem do 5 MW (37x)
Pokud nedojde k vyřešení současné situace týkající se podpory všech podporovaných zdrojů energie (POZE), bude to pro seg...
Gazprom loni zvýšil vývoz do Německa na nový rekord (35x)
(ČTK) - Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord ...