Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Uhlí    Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje odkoupení OKD za jednu korunu

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje odkoupení OKD za jednu korunu

Publikováno: 23.1.2017
Rubrika: Uhlí

Odkoupení společnosti OKD státním podnikem DIAMO, a to za jednu korunu, navrhuje Vládě ČR Ministerstvo průmyslu a obchodu v dokumentu, který na základě vládního usnesení předkládá do meziresortního připomínkového řízení. 

Smyslem nabídky je zabránit opakování stejného příběhu, který se již v OKD odehrál. Jeho podstatou byla snaha soukromého vlastníka maximalizovat výnosy pro sebe a náklady spojené s útlumem dolů a uvolňováním pracovníků OKD přenést na bedra státu. Současně jde o reakci na požadavek managementu OKD, jenž od státu požadoval další finanční podporu.

Doufám, že tato nabídka nebude jedinou. Velmi bych si přál, aby se objevily další plnohodnotné návrhy na odkup OKD od seriózních investorů, kteří se postarají nejen o pokračování těžby, zaměstnanosti v regionu a uspokojení věřitelů, ale zajistí i řádný útlum po ukončení těžby. Existence takovéto nabídky by samozřejmě byla optimálním řešením,uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Nabídka převzetí závodu OKD státním podnikem DIAMO má však zamezit nejen opakování historie naznačené výše, ale zároveň udržet celý proces útlumu těžby pod kontrolou a minimalizovat s tím související náklady pro stát.

Rozhodnutí o dalším osudu těžební společnosti OKD, která se v roce 2016 dostala do insolvence, je v rukách věřitelského výboru, kterému do 12. dubna letošního roku musí představenstvo OKD předložit reorganizační plán.  Jeho součástí by mělo být východisko na základě podaných nabídek potenciálních investorů. Případný nesouhlas věřitelů s reorganizačním plánem by vedl k vyhlášení konkursu. 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Česko je druhé v Evropě ve vývozu elektřiny (35x)
Česko loni vyvezlo do ciziny tolik elektřiny, kolik jí Temelín vyrobí za rok a půl. Takzvaný čistý export, tedy vývoz mí...
Jak energetice vládnou mýtyJak energetice vládnou mýty (33x)
Snad po celou existenci historie lidstva se periodicky objevují proroci jeho konce. I Bible končí knihou „Zjevení ...
Německo letos zvýší dovoz uhlí na rekordních 51 milionů tun (30x)
 Frankfurt 12. prosince (ČTK) - Německo letos zvýší dovoz černého uhlí o 6,5 procenta na rekordních zhruba 51 milionů tu...