Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Miliardové zakázky může českým firmám přinést spolupráce s britskými partnery

Miliardové zakázky může českým firmám přinést spolupráce s britskými partnery

Publikováno: 22.10.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Až 115 miliard liber (přes čtyři biliony korun) chce Evropská unie mezi lety 2014 až 2020 investovat do podpory energetické infrastruktury. A část z těchto peněz může získat i Česká republika. Spolu s dalšími osmi státy střední a východní Evropy totiž patří mezi nejatraktivnější země z pohledu rozvoje energetického sektoru. Například jen investice do jaderné energetiky v regionu střední a východní Evropy jsou odhadovány na více než 40 miliard liber (zhruba 1,4 bilionu korun), zaznělo na Mezinárodním energetickém summitu (GREAT Energy Summit), který pořádá britské velvyslanectví v Praze ve dnech 22. – 23. října v Lobkovickém paláci. Na summit přijelo přes 200 zástupců vládních úřadů i soukromých společností z Velké Británie a regionu střední a východní Evropy.

Výstavba nových jaderných elektráren, prodlužování životnosti reaktorů, modernizace přenosové soustavy, skladování vyhořelého paliva nebo vyřazování starých bloků z provozu – to vše jsou otázky, kterými se v současnosti zabývá mnoho zemí v rámci regionu střední a východní Evropy. Na jejich řešení se mohou podílet významné britské společnosti jako AMEC, Rolls-Royce, Shell, BP, Mott MacDonald, White & Case nebo CMS Cameron McKenna.

Česko v hledáčku investorů

„Země střední a východní Evropy v sobě skrývají obrovský obchodní potenciál, a to především v oblasti jaderné energetiky a využití nízkouhlíkových technologií. V České republice se jedná o dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Dvě nové elektrárny má v plánu postavit Polsko, v zemích jako Maďarsko, Rumunsko nebo Slovinsko dosluhují reaktory, které bude potřeba vyměnit. Nejen z uvedených důvodů je celý tento region velmi atraktivní pro britské firmy a podniky pro vzájemný obchod a spolupráci s místními společnostmi,“ uvedla náměstkyně britského ministra energetiky a klimatických změn baronka Verma.

Na summitu ale byla řeč i o příležitostech a zakázkách, které naopak mohou získat české a středoevropské firmy v Británii. Velká Británie potřebuje vybudovat nové zdroje elektřiny o výkonu přibližně 60 GW a s nimi spojenou infrastrukturu. Z toho čtvrtina by měla pocházet z jádra. Češi mají v této oblasti desítky let zkušeností, mají tedy britskému trhu co nabídnout.

Energetika na rozcestí

Jak bylo naznačeno, Velká Británie chystá v následujících dvaceti letech výrazně investovat do energetické infrastruktury. Přes 100 miliard liber (zhruba 3,5 bilionu korun) by mělo směřovat k dosažení bezpečných, různorodých a spolehlivých dodávek energií pro britský trh. Právě bezpečnost je pro britskou energetiku klíčové téma.

„Energetika se nejen ve Velké Británii nachází na rozcestí. V současnosti zavádíme inovativní projekty typu reformy trhu s elektřinou. Potřebujeme se ujistit, že obrovské investice do nové infrastruktury potřebné k naší energetické bezpečnosti a nízkouhlíkové hospodářské transformaci nebudou znamenat vyšší náklady pro spotřebitele,“ vysvětluje baronka Verma.

Česko-britská spolupráce v energetice roste

I když byl tendr na dostavbu Temelína nakonec zrušen, nikdo nepochybuje, že bude vyhlášeno nové výběrové řízení. Do něj chtěji aktivně vstoupit i britské společnosti, jako je AMEC nebo Mott MacDonald, a to jak formou přímé spolupráce s vyhlašovatelem tendru, společností ČEZ, nebo partnerstvím v rámci dodavatelského řetězce. „Britské firmy mají domácí energetice co nabídnout. Důkazem může být třeba dodávka turbíny společnosti Rolls Royce do Jaderné elektrárny Dukovany či vypracování dokumentace EIA k dostavbě jaderné elektrárny Temelín společností AMEC,“ vyjmenovává příklady spolupráce Jan Thompson, britská velvyslankyně v ČR.

Vedle jaderné energetiky jsou pro vzájemnou česko-britskou spolupráci důležité i ostatní průmyslové oblasti. Například v petrochemii a plynárenství se britská společnost Stork angažuje v obnově plynovodů spolu s domácí firmou NET4GAS.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

CO VŠE JSME ODVYSÍLALI ŽIVĚ Z MSV V BRNĚ! (64x)
Počátkem října 2017 se konal 59. ročník MSV v Brně. V rámci společného projektu Veletrhy Brno a portálů www.elektrika.tv...
Dodavatel oceli měl dvojí důvod k radosti (55x)
3. června 2011 oslavila společnost MUT Tubes, s.r.o. spolu se svojí dceřinou společností MUT Automotive, s.r.o. páté vý...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (54x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...