Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Mezi atomy s profesorem Čestmírem Šimáně – díl č. 0

Mezi atomy s profesorem Čestmírem Šimáně – díl č. 0

Publikováno: 18.1.2012
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné, Jaderné palivo

Se svými kolegy z AF POWER agency jsem absolvoval v průběhu roku 2011 mnoho zajímavých setkání s úžasnými lidmi, závěr roku však patřil mimořádnému setkání, a to s Prof. Ing. Čestmírem Šimáně, DrSc. (narozen 9. 5. 1919). Takovou vitalitu, jakou má 92letý zakladatel české atomové fyziky, musí závidět snad každý. Schůzka s opavským rodákem a slezským patriotem začala tím, že nám daroval a podepsal knihu „Život mezi atomy anebo jak to vše u nás i jinde začínalo“, kterou vydal ÚJV Řež k výročí 50. let od založení tohoto ústavu a taky trochu i k 90. narozeninám právě zmiňovaného pana profesora.

Stále usměvavý pán, který i ve vysokém věku nachází sílu pro aktivní práci a jednou týdně dochází do mikrotronové laboratoře Ústavu jaderné fyziky AV ČR, která je „ukryta“ v labyrintech hory Vítkov, mě spolu s přítomným kolegou Norbertem Tušou více než tři hodiny doslova bavil, příjemně šokoval v jedné kavárně v pražském Karlíně.
Bavil a příjemně šokoval, když v průběhu rozhovoru sdělil snad 60 jmen a ke každému jménu dokázal něco říci, vzpomenout si co dělal, kdo byl čí žena nebo muž, kdo kde emigroval, s kým se kde sešel a podobně. Třeba na to jak s jeho velkým učitelem Prof. Frederique Joliot-Curie chodili po českých hospodách na pivo, zatímco jejich manželky sháněly dárky na Vánoce. Nebo když na závěr našeho setkání začal zpaměti a latinsky citovat pasáže z Ovidia, Vergilia a dalších klasiků, které jsem nečetl ani v češtině. V líbezné francouštině nám pak řekl lechtivý vtip, který nemůžeme přetisknout, protože by se časopisu All for Power mohl dostat někomu před desátou hodinou večerní a byl by problém.
Bavili jsme se o tom, jak se v roce 1946 zakládal Ústav atomové fyziky a o Augustovi Žáčkovi, podepsaném pod memorandem ČAVU z roku 1946 o potřebě vzniku takového ústavu v Československu. Výsledkem bylo vyvolání vzniku Ústavu a dobové prameny zaznamenaly: „Česká akademie věd a umění jsouc si vědoma nesmírného významu celé věci, rozhodla se ve schůzi své II. třídy, dne 14. června 1946 zříditi při Akademii samostatný ústav pro atomovou fyziku.“ A jak nám profesor Šimáně řekl: „Ať již je mínění o tehdejším náměstkovi předsedy vlády v padesátých letech Václavu Kopeckém různé, jisté je, že jako předseda v roce 1955 ustaveného Vládního výboru pro výzkum a mírové využití jaderné energie, pro Ústav jaderné fyziky a vůbec rozvoj jaderných oborů přímo hořel a v rámci svých kompetencí a vlivu pomohl nesmírně v rychlém započetí jeho výstavby svým autoritativním překonáváním všech byrokratických překážek. Právě on zatlačil na filmaře, aby uvolnili svůj sklad rekvizit v hostivařském mlýnu a uvolnili prostor vědcům.“ 
Zajímavé bylo u vyprávění o tom, jak byl profesor Šimáně na učení v laboratoři jaderné chemie u věhlasného Prof. Frederique Joliot-Curie, jak si tohoto nositele Nobelovy ceny získal tím, že vymyslel regulátor na automatizaci chodu cyklotronu. O mimořádné schopnosti nakládání s informacemi svědčí to, že již v roce 1950 profesor. Šimáně vyučoval teorii reaktorů v Brně. Doslova v šoku, který střídal smích, jsme byli, když nám profesor Šimáně vykládal o tom, jak v roce 1947 z bezprostřední blízkosti pozoroval svazek deuteria, vystupujícího do vzduchu z cyklotronu na Collège de France a dostal při tom třetinu smrtelné dávky záření gamma a neutronů. „Začínali jsme a naše rozhodování bylo činěno spíše citem a odvahou, bez velkých analýz situace a prognóz,“ říká profesor Šimáně. V dnešní době nemyslitelný byl i tajný převoz radioizotopů z Francie do tehdejšího Českoskovenska. Zásilka byla uložena v obyčejné krabici, pilot letadla ji vyzvedl, dal si jí k nohám a po příletu odevzdal. 
Profesor Čestmír Šimáně, který stál u zrodu atomové fyziky v České republice, nedávno řekl: „Vždy jsem považoval za svou povinnost vrátit společnosti to, co do mne vkládala. Profesor Joliot vštěpoval do paměti svým studentům Kristovu odpověď: 'Dej císařovi co císařovo a bohu co boha jest.' Svoboda vědecké práce musí být stále vykupována užitečnými výsledky. V praxi to znamená, že nelze chápat vědeckou činností jen jako svou zálibu, ale že vždy musí být hledána možnost aplikací a výsledků, byť i vedlejších, a to i v jiných než, v daném případě jaderných, oblastech.“
Od příštího roku tak začne vycházet časopis All for Power 5x ročně. Stojí za to se věnovat tomuto výjimečnému muži a je nám ctí, že můžeme jeho myšlenky, příhody a výsledky prací představit podrobně našim čtenářům. Od příštího čísla tedy začíná seriál o začátcích jaderné fyziky v podání Čestmíra Šimáně. Bude to stát, věříme, za to.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 
Diskuse

Mezi atomy s profesorem Čestmírem Šimáně – díl č. 0

poděkování
po delší době palec nahoru,...
počet příspěvků: 1 | poslední příspěvek: 19.2.2012 08:29vstup do diskuse >>

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (88x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (67x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“ (61x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Vladimír Zika, vedoucí útvaru Péče o zařízení Jaderné elektrárny Dukova...