Křišťálové komíny letos zamířily do Českých Budějovic, Mariánských Lázní a severočeských Ledvic
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Teplárenské sdružení ČR na Dnech teplárenství a energetiky ocenilo křišťálovými komíny Projekty roku 2013: výměnu parních rozvodů za horkovodní v Českých Budějovicích společnosti Teplárna České Budějovice, a.s., teplofikaci města Ledvice společnosti ČEZ Teplárenská, a.s., a novou biokotelnu v Mariánských Lázních společnosti Dalkia Mariánské Lázně, s.r.o.
Tradiční vyhlášení výsledků 12. ročníku Projektů roku proběhlo při slavnostním večeru Dnů teplárenství a energetiky v Tereziánském dvoře v Hradci Králové. Ceny Projektům roku předával předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek, který připomenul, že: „Každoročně u nás vzniká v oblasti teplárenských zdrojů a soustav zásobování teplem řada zajímavých projektů. Je potřeba veřejnosti připomínat, že právě teplárny investují značné částky do modernizace svých provozů a mají významný podíl na zlepšování ovzduší.“
Titul Projekt roku v soustavách zásobování teplem a chladem za rok 2013 získaly:
V kategorii: Snížení tepelných ztrát − přechod na efektivnější horkovodní rozvody
Teplárna České Budějovice, a. s.: Přechod Pražského předměstí z páry na horkou vodu
Dožívající parovod nahradila Teplárna České Budějovice novým dvoukilometrovým horkovodem z předizolovaného potrubí z centrální předávací stanice až na sídliště Pražské předměstí. Po trase horkovodu byl proveden protlak potrubí pod frekventovanou Plzeňskou ulicí a horkovod překonává řeku po zvednuté rekonstruované technologické lávce. Na horkovodní systém bylo přepojeno 6 výměníkových stanic, jejichž technologická zařízení byla zrekonstruována z parního na horkovodní provoz. Stanice zásobují teplem 2802 bytů. Přechodem na efektivnější horkovody dochází k výraznému snížení tepelných ztrát o 31 000 GJ za rok i ke snížení emisí SO2, NOx, prachu a CO2.
V kategorii: Rozvoj a využití obnovitelných zdrojů energie
Dalkia Mariánské Lázně, s.r.o.: Zelená energie pro Mariánské Lázně
V prosinci roku 2013 byla v areálu mariánskolázeňské teplárny uvedena do provozu nová kotelna pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Zdroj zásobuje teplem 3300 domácností a lázeňské objekty. Městskou teplárnu má od roku 2008 pronajatou a provozuje ji společnost Dalkia Mariánské Lázně, s.r.o., která díky realizaci projektu v roce 2014 již dvakrát snížila ceny za teplo. Palivový mix zemního plynu a topných olejů nahradilo zbytkové dřevo z těžby mimo jiné z nedalekého Slavkovského lesa. Toto řešení, šetrné k lázeňskému prostředí, doplňuje ještě efektivnější využití biomasy při kombinované výrobě elektřiny a tepla a ročně se tím snižuje produkce CO2 až o 17 000 tun.
V kategorii: Rozvoj soustav zásobování teplem
ČEZ Teplárenská, a.s.: Teplofikace města Ledvice
Ekologicky čistou a spolehlivou dodávku tepla s vysokým uživatelským pohodlím; to vše mají nyní v Ledvicích. Z nedaleké elektrárny byl vyveden tepelný napáječ do obce, kde bylo na systém dálkového vytápění napojeno 100 objektů s ročním odběrem 10 500 GJ tepla. Teplofikace Ledvic stála 40 milionů korun. Kompaktní objektové předávací stanice tepla v domech nahradily neekologické lokální kotle. Zatímco v elektrárně se zvýší emise prachu o 100 kg, ovzduší v obci bude čistší o 7,6 tuny prachu. To naplňuje jedno z hlavních opatření iniciativy „Stop prach“, jejichž aktéry jsou obce a města v blízkosti Lomu Bílina a Skupina ČEZ, resp. Severočeské doly, Elektrárna Ledvice a ČEZ Teplárenská.
Záměrem vyhodnocení nejlepších projektů je ocenit úspěšné realizace v oblasti dálkového vytápění a chlazení, které přispívají k rozvoji a modernizaci účinných, ekonomických a k životnímu prostředí šetrných systémů zásobování teplem, a k efektivnímu zajištění tepelné pohody bytových prostorů i energetických potřeb služeb a průmyslu. Od roku 2002 již bylo do této celostátní energetické soutěže nominováno celkem 112 teplárenských projektů. Titul Projekt roku však získalo jen 39 z nich.
Další nominované projekty v soustavách zásobování teplem a chladem za rok 2013:
Kategorie: Snížení tepelných ztrát − přechod na efektivnější horkovodní rozvody
Teplárny Brno, a. s.: Přechod centra Brna z parovodů na efektivnější horkovody
Teplárna Písek, a. s.: Rekonstrukce rozvodů a výměníku v areálu teplárny
Kategorie: Rozvoj a využití obnovitelných zdrojů energie
Teplárna Strakonice, a. s.: Rekonstrukce kotle ve Strakonicích s možností spalovat biomasu
Teplárenská společnost Hlinsko, spol. s r. o.: Rozšíření výroby tepla z biomasy v Hlinsku
Kategorie: Rozvoj soustav zásobování teplem
TEPLO T s.r.o., Tišnov: Rozvoj soustavy zásobování teplem v Tišnově
TERMO Děčín a. s. (člen MVV Energie CZ): Připojení Centra Pivovar na soustavu zásobování teple
Dalkia Česká republika, a. s.: Obchodní centrum Šantovka v Olomouci připojeno na teplárnu
Dalkia České republika, a. s.: Nemocnice Přerov připojena na soustavu zásobování teplem
Počin roku 2013
Dalkia Industry CZ: Dodávka chladu pro Důl Karviná
Podrobnější informace o soutěži Projekty roku v soustavách zásobování teplem a chladem a obsáhlý archiv soutěže najdete na internetových stránkách Teplárenského sdružení ČR: http://www.tscr.cz v sekci Aktivity − Projekt roku: http://www.tscr.cz/?pg=0315 .
Teplárenské sdružení České republiky je zájmovým sdružením právnických osob podnikajících v teplárenství. Bylo založeno v roce 1991 se záměrem podpořit dálkové zásobování teplem energií. Vedle výrobců a distributorů dálkového tepla jsou jeho členy i vysoké školy a organizace, jejichž činnost je svázána s dálkovým zásobováním teplem. Členové Sdružení zásobují teplem dálkově přes 1,1 milionu domácností, v nichž žije přes 3 miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, ale také školám, nemocnicím, úřadům a dalším odběratelům.