Křišťálové komíny letos putují do Ostrova nad Ohří, Ostravy, Kopřivnice a severočeských Teplic
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Teplárenské sdružení České republiky na Dnech teplárenství a energetiky ocenilo křišťálovými komíny Projekty roku 2014: výměnu parních rozvodů za horkovodní v Ostrově nad Ohří, odsíření Elektrárny Třebovice v Ostravě, novou biokotelnu a modernizaci soustavy zásobování teplem v Kopřivnici a teplofikaci lázeňského města Teplice.
Tradiční vyhlášení výsledků 13. ročníku Projektů roku proběhlo při slavnostním večeru Dnů teplárenství a energetiky v Tereziánském dvoře v Hradci Králové. Ceny vítězným Projektům roku ve čtyřech soutěžních kategoriích předal předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek, který uvedl: „Jsem rád, že i letos nebyl výběr jednoduchý, protože se přihlásila řada kvalitních projektů. To ukazuje, že i přes obecně velmi složitou situaci v energetice se v teplárenství stále daří dělat investice, které mají významný přínos pro životní prostředí našich měst a obcí.“
Titul Projekt roku v soustavách zásobování teplem a chladem za rok 2014 získaly:
Kategorie: Snížení tepelných ztrát, přechod na efektivnější horkovodní rozvody
Ostrovská teplárenská, a.s.: Výměna primárních parovodů za horkovody v Ostrově nad Ohří
Projekt byl pokračováním postupného přechodu z parního systému na horkovodní v Ostrově nad Ohří, který začal v roce 2000, a stál již několik stovek milionů korun. Vloni bylo položeno 1,2 km trasy nového primárního horkovodního potrubí, které nahradilo původní parní, a proběhla rekonstrukce dalších 5 výměníkových stanic. Zahájena byla rovněž rekonstrukce dalších dvou výměníkových stanic, včetně nových horkovodních přípojek k nim. V současné době probíhá naplno stavba poslední etapy teplofikace města, která zahrnuje výstavbu nové hlavní předávací stanice pára – horká voda na zdroji, a dále výměnu tepelného přivaděče z teplárny do centra města a dalších rozvodů v délce 3 km, včetně rekonstrukce zbývajících parních předávacích stanic ve městě na horkovodní.
Kategorie: Rozvoj a využití kombinované výroby elektřiny a tepla a obnovitelných zdrojů energie
KOMTERM, a.s., a TEPLO Kopřivnice s.r.o.: Výstavba nového zdroje na biomasu a modernizace soustavy zásobování teplem v Kopřivnici
Na přelomu let 2013 a 2014 byl v Kopřivnici spuštěn nový kotel spalující biomasu. Tím byl završen proces ekologizace a optimalizace výroby tepelné energie v místní teplárně, který společnost KOMTERM Morava započala v Kopřivnici už v roce 2005. V září pak byla společností KOMTERM podepsána s městem Kopřivnice 13letá smlouva na dodávku tepla, přičemž město zrekonstruovalo svoje rozvody, které vlastní a spravuje společnost TEPLO Kopřivnice. Zrekonstruováno a vybudováno bylo 14 km nových tepelných rozvodů, 178 nových kompaktních předávacích stanic a připojeno bylo dalších 26 nových odběrných míst. Projekt je modelovým příkladem spolupráce soukromého a veřejného sektoru.
Kategorie: Rozvoj soustav zásobování teplem
ČEZ Teplárenská, a.s.: Teplofikace Teplic – snížení nákladů na teplo a emisí v Teplicích
Připojení lázeňských domů a městských lokalit Šanov a Prosetice v Teplicích na soustavu zásobování teplem realizovala ČEZ Teplárenská ve dvou etapách. I když nová soustava s délkou trasy bezkanálového rozvodu z předizolovaného potrubí 4660 m nahradila převážně stávající plynové kotelny, je významným doprovodným efektem projektu snížení emisí NOx zhruba o 1,7 tuny a emisí CO o 0,44 tuny ročně. Všem odběratelům je dodáváno teplo vyráběné efektivní a ekologickou, k životnímu prostředí šetrnou kombinovanou výrobou elektřiny a tepla z nedaleké Elektrárny Ledvice. Přičemž díky horkovodu se odběratelům, původně napojeným na plynové kotelny, sníží cena za teplo o více než 15 %.
Kategorie: Snižování emisí znečišťujících látek ovzduší
Veolia Energie ČR, a.s.: Odsíření kotlů K3 a K4 v Elektrárně Třebovice
Cílem projektu bylo zlepšení životního prostředí na Ostravsku snížením množství emisí oxidů síry a tuhých znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší z kotlů K3 a K4 Elektrárny Třebovice. V rámci projektu byla za stávajícími elektroodlučovači instalována nová polosuchá vápenná odsiřovací technologie. Projekt byl spolufinancován Fondem soudržnosti Evropské unie a Operačním programem pro životní prostředí. Odsiřovací jednotka byla úspěšně uvedena do provozu v listopadu 2014 při splnění nejpřísnějších emisních limitů platných v Evropské unii. Realizace projektu přinese roční snížení emisí SO2 minimálně o 374 tun a emisí tuhých znečišťujících látek (prachu) minimálně o 3 tuny za rok.
Počin roku:
MVV Energie CZ a.s. a Město Holice: Využití metody EPC při modernizaci energetických zařízení města Holice
V projektech energetických úspor má MVV Energie CZ a.s. tradici již od roku 1993. Společnost zrealizovala 42 projektů EPC v celkové hodnotě 484 milionů korun za investiční úsporná opatření. Dosažená kumulovaná úspora klientů činí 916 milionů korun. V září 2014 byla ve městě Holice na třech základních školách a třech mateřských školách, na kulturním domě a na veřejném osvětlení dokončena a předána 20milionová investice do modernizace energetických zařízení v majetku města. Jeho rozpočet to ale vůbec nezatíží. Město bude investici splácet příštích 10 let z dosažených garantovaných úspor, které byly vypočteny na 29 milionů korun.
Záměrem vyhodnocení nejlepších projektů je ocenit úspěšné realizace v oblasti dálkového vytápění a chlazení, které přispívají k rozvoji a modernizaci účinných, ekonomických a k životnímu prostředí šetrných systémů zásobování teplem, a k efektivnímu zajištění tepelné pohody bytů i energetických potřeb služeb a průmyslu. Od roku 2002 již bylo do této celostátní energetické soutěže nominováno celkem 115 teplárenských projektů. Titul Projekt roku získalo 43 z nich a Počinem roku bylo ohodnoceno dalších 10 aktivit teplárenských společností.
Další nominované projekty v soustavách zásobování teplem a chladem za rok 2014:
Kategorie: Snížení tepelných ztrát, přechod na efektivnější horkovodní rozvody
Teplárny Brno, a.s.: Výměna parních rozvodů za horkovodní v centru Brna
Veolia Energie ČR, a.s.: Dokončení přechodu z parních rozvodů na horkovody v Olomouci
Kategorie: Rozvoj a využití kombinované výroby elektřiny a tepla a obnovitelných zdrojů energie
TEPLO Lipník nad Bečvou, a.s.: Rekonstrukce soustavy zásobování teplem v Lipníku n. B. s využitím kogenerace
Veolia Energie Kolín, a.s.: Úsporné tepelné hospodářství s využitím biomasy ve městě Vlašim
Kategorie: Rozvoj soustav zásobování teplem
Teplárny Brno, a.s.: Rozšíření soustavy zásobování teplem v lokalitě Brno-Bystrc
Teplárna Otrokovice a. s.: Rozšíření a modernizace sítí zásobování teplem v Otrokovicích a Napajedlech
Kategorie: Snižování emisí znečišťujících látek ovzduší
C-Energy Bohemia, s.r.o.: První etapa „Obnovy a ekologizace teplárny v Plané nad Lužnicí“
Veolia Energie ČR, a.s.: Odsíření kotlů K2 až K4 v Teplárně Karviná
Podrobnější informace o soutěži Projekty roku v soustavách zásobování teplem a chladem a obsáhlý archiv soutěže najdete na internetových stránkách Teplárenského sdružení ČR: http://www.tscr.cz v sekci Aktivity − Projekt roku: http://www.tscr.cz/?pg=0315.
Fotodokumentace je ke stažení na webu TS ČR v sekci Pro media http://www.tscr.cz/?pg=09&1429679837#.