Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    „Jaderná energie může sehrávat strategickou roli v posilování energetické bezpečnosti,“ soudí hlavní ekonom IEA Fatih Birol

„Jaderná energie může sehrávat strategickou roli v posilování energetické bezpečnosti,“ soudí hlavní ekonom IEA Fatih Birol

Publikováno: 15.12.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury při OECD Fatih Birol přijal po své úspěšné lednové návštěvě České republiky pozvání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, aby představil prestižní publikaci Světový energetický výhled 2014 (WEO 2014). Ta obsahuje komplexní analýzu energetických trhů, exportní i importní energetické trendy včetně shrnutí jejich významu pro energetickou bezpečnost, ekonomický rozvoj i ochranu životního prostředí. Praha se tak opět zařadila mezi několik málo metropolí, kde byl tento výhled prezentován.

Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu dnes představil Fatih Birol v Černínském paláci výroční verzi Světového energetického výhledu pro rok 2014 široké odborné veřejnosti, představitelům podniků i politikům, zástupcům samospráv a dalších institucí.

Zpráva prezentuje hlavní trendy v globálním energetickém systému. Nepokoje v oblastech Blízkého východu, konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, nejistá budoucnost jaderné energie, ale i nepříliš povzbudivá mezinárodní vyjednávání o změně klimatu, to jsou hlavní výzvy globálnímu energetickému systému.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) varuje, že nárůst poptávky o 37 % do roku 2040 bude představovat zásadní tlak na energetický systém. Ropa, zemní plyn, uhlí a nízkoenergetické zdroje - tedy jaderné a obnovitelné zdroje energie, představují prakticky rovnocenné části světové skladby dodávek energie, ačkoliv jednotlivé zdroje čelí různým problémům. Výhled naznačuje, že uhlí a ropa dosáhnou v roce 2040 ustálené úrovně, zatímco obnovitelné zdroje čeká velký rozvoj zejména díky snižování cen a dotacím a do konce roku 2040 by měly produkovat téměř polovinu elektrické energie.

WEO 2014 je zaměřen i na vývojové trendy v oblasti jaderné energie.  Přichází s tvrzením, že do roku 2040 dojde k nárůstu instalovaných kapacit o 60 % v zemích jako je Čína, Indie, Jižní Korea a Rusko, zatímco ve světovém energetickém mixu již nebude překonán historický vrchol, ačkoliv jaderná energie hraje strategickou roli v posilování energetické bezpečnosti. Jaderná energie celosvětově čelí na konkurenčních trzích důležitým výzvám, regulatorním rizikům, zásadním rozhodnutím o odstavení jaderných elektráren či problematice rostoucího objemu vyhořelého paliva. „Jaderná energie může i nadále sehrávat strategickou roli v posilování energetické bezpečnosti,“ uvedl v rámci diskuze Fatih Birol.

K jaderné energii uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu odborný kulatý stůl, v jehož rámci dominovalo téma role jádra ve světové a české energetice. Jedná se o jednu z dalších aktivit v kontextu diskuse o dalším využití jaderné energetiky v ČR.

 „Jaderná energie zůstává strategickou volbou pro země, které mají jen omezené možnosti v dostupnosti zdrojů energie, přispívající ke snížení emisí CO2 a zároveň nezvyšující energetické závislosti, což je v českém kontextu silně rezonující argument,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Shrnutí Světového energetického výhledu pro rok 2014 ke stažení zde.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Předváděcí vůz ESAB opět vyjede na turné po České republice (42x)
Všichni zájemci mohou navštívit předváděcí vůz společnosti ESAB Vamberk, ve kterém bude možné se seznámit s novinkami a ...
Společnost Hilti slaví 75 let. Na podzim firma představila novinky.Společnost Hilti slaví 75 let. Na podzim firma představila novinky. (41x)
Desítky, spíše pak stovky lidí přišly v průběhu úterý 18. 10. 2016 na Dny inovací společnosti Hilti. Akce se konala v ce...