Daňové zvýhodnění firem při spolupráci se školami by pomohlo
Rubrika: Lidé-Věci-Události
(Zdroj: BVV, a.s.) - Na Mezinárodní strojírenský veletrh jezdí pravidelně ekonom, bývalý ministr a místopředseda vlády Vladimír Dlouhý. Je členem exekutivního výboru, Trilaterální komise, jeho jméno figuruje ve statutárních orgánech několika firem a je členem Národní ekonomické rady vlády. Zeptali jsme se ho, jak vidí ze svého pohledu stav českého strojírenství a jak vidí jeho budoucnost.
„Jsem členem Národní ekonomické rady vlády a členem skupiny pro prorůstová opatření Národní ekonomické rady vlády. Toto je pracovní skupina zasedá společně s panem prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem a dalšími profesními svazy. Minulý pátek jsme jednali o řadě ekonomických opatření pro rozvoj české ekonomiky. Jsem optimista, myslím, že české strojírenství si drží svoje dobré postavení. Je totiž důležitou součástí exportního výkonu naší ekonomiky . Možná by si někteří kritici přáli, aby se produkovalo více výrobků s větší přidanou hodnotou, aby se více využívali moderní špičkové technologie. U lidí stále přetrvává názor trochu zjednodušující, že jsme montovna. Není to však úplně pravda, myslím, že právě strojírenský veletrh je to místo, kde se dá také prokázat a ukázat schopnost českých strojařů.
Existují už firmy, které spolupracují na některých konkrétních projektech s vysokými školami?
Myslím, že ano, takové společnosti tady vždycky byly. Příkladů je celá řada a je jich čím dál více. Jak na sněmu svazu průmyslu a dopravy zaznělo, tyto aktivity by se měly podpořit například daňovým zvýhodněním. Nikdy jsem nebyl příznivec nějakých specifických daňových výjimek, ale jde o oblast, ve které by jsme měli být opravdu schopni podpořit to, co základní aplikovaný výzkum pak dělá skutečně efektivním výzkumem. To znamená nejenom někdy vědu pro vědu, ale aby byl výzkum navázán na praktické použití. A to není pak otázka toho výzkumu a vysokých škol, ale i zájmu firem a možná, že daňové zvýhodnění by tady pomohlo.