Cvičení LEZEC 2018 řešilo záchranu lidských životů i ochranu prvků kritické infrastruktury státu
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Ozbrojený pachatel na stožáru velmi vysokého napětí (vvn) a zdravotní indispozice během údržbových prací. To byly scénáře součinnostního cvičení LEZEC 2018, které v Praze - Benicích realizovaly společnost ČEPS, HZS hlavního města Prahy a PČR. Cílem taktického cvičení byla koordinace složek IZS při nácviku záchrany osob ze stožáru vvn a ochrany prvků kritické infrastruktury státu. To vše v reálném prostředí v blízkosti vedení velmi vysokého napětí.
Stožár vedení velmi vysokého napětí poblíž Benic u Prahy se dnes proměnil v místo, kde se zachraňovaly lidské životy. Na tísňovou linku 112 ohlásil volající, že jeho spolupracovník při opravě na stožáru vvn má zdravotní problémy a zůstal zde viset. Operační středisko po potvrzení události vyslalo na místo jednotky HZS hl. m. Prahy a Leteckou službu PČR. Podobný scénář se opakoval také poté, co na stožár vvn vylezl ozbrojený pachatel. Úkolem policistů pražské zásahové jednotky bylo pachatele zadržet a dopravit na zem.
Dva scénáře, dvě mimořádné situace, jejichž řešení dnes nacvičovaly společnost ČEPS a složky integrovaného záchranného systému v rámci součinnostního cvičení LEZEC 2018. Cílem cvičení bylo prověřit připravenost na podobné situace a nácvik koordinace postupů složek IZS v obtížnějším prostředí v blízkosti vedení velmi vysokého napětí. Záchrana lidského života i ochrana stožáru vvn jako prvku kritické infrastruktury státu si přitom podle scénáře vyžádaly i zásah vrtulníku. Dopravu na místě usměrňovala hlídka PČR a Městské policie hl. m. Prahy.
„Součinnostní cvičení v reálných podmínkách velmi vítáme. Zajištění bezpečného a spolehlivého provozu české elektrizační soustavy je jedním z hlavních úkolů naší společnosti,“ řekl Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS. Úkolem společnosti ČEPS během cvičení bylo zejména ověřit účinnost stanoveného způsobu vyhlášení poplachu, prověřit koordinaci odpojení vedení velmi vysokého napětí pro záchrannou činnost jednotek IZS a předpokládaný čas dojezdu pohotovostní skupiny.
Cvičení poskytlo složkám integrovaného záchranného systému možnost seznámit se s technickými prostředky využívanými pro záchranu z prostor v blízkosti vvn i nácviku zásahu v reálných podmínkách. „Měli jsme jedinečnou šanci procvičit si přesnou koordinaci svých postupů s pilotem vrtulníku PČR, zejména v obtížnějším prostředí nad stožárem velmi vysokého napětí,” řekl plk. Ing. David Vratislavský, ředitel odboru IZS HZS hl. m. Prahy.
„Policisté pražské zásahové jednotky provedli zákrok proti ozbrojenému pachateli, který vnikl na stožár velmi vysokého napětí. Zatímco jej dva policisté odzbrojili a zadrželi přímo na stožáru, třetí se za nimi slanil z vrtulníku. Za pomoci zajišťovacích lan jej poté policisté dopravili na zem,“ uvedl Jan Rybanský, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie hl. města Prahy.
Linky vedení velmi vysokého napětí společně s dalšími objekty ve správě společnosti ČEPS patří k prvkům kritické infrastruktury státu. Narušení jejich bezpečného provozu by mělo přímý dopad na zajištění spolehlivých dodávek elektrické energie nejen v ČR, ale v rámci propojených soustav také v širším evropském kontextu. Společnost ČEPS proto aktivně prověřuje svou připravenost mimořádné či krizové situace řešit. Pravidelně se účastní součinnostních cvičení ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, Armádou ČR a krajskými samosprávami.