Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Český jaderný průmysl hledá globální příležitosti

Český jaderný průmysl hledá globální příležitosti

Publikováno: 23.5.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

Český atom míří do světa. Do Finska, Jordánska, Spojených arabských emirátů, nebo možná i Vietnamu. Tam všude by se mohly uplatnit české firmy při stavbě jaderných elektráren, pokud se dohodnou s některým z velkých světových dodavatelů. Na pražské konferenci, kterou 16. května pořádala agentura HATcom společně se „think-tankem" Fontes Rerum, představila své plány celá světová špička – čínská společnost CGN (prostřednictvím čínského obchodního rady), korejská KEPCO, ruský Rosatom i americký Westinghouse. A mezi dalšími účastníky konference byli také zástupci francouzské Arevy.

 

 

 

Jak reálné jsou ambice českých firem? Větším množstvím kontraktů s tuzemskými společnostmi u dřívějších projektů se už může pochlubit Rosatom – což je vzhledem k historickým vazbám tuzemského jaderného průmyslu na Rusko pochopitelné. Viceprezident společnosti Rusatom Overseas Leoš Tomíček pak detailně prezentoval možnosti spolupráce s českými podniky u dvou chystaných elektráren – finské Hanhikivi a jordánské Qasr Amra. „Podmínkou je české exportní financování," upřesnil Tomíček ve své prezentaci.

Požadavky lokalizace
Ministr průmyslu Jan Mládek, který diskusi zahraničních účastníků moderoval, zmínil také jednání s Korejci, kteří dnes staví jadernou elektrárnu ve Spojených arabských emirátech. Vyjádřil naději, že se objeví šance i v subdodávkách pro Westinghouse, Arevu i čínské firmy. Výkonný ředitel společnosti Westinghouse Electric v Česku Pavel Janík upozornil na skutečnost, že většina zemí, které staví jaderné elektrárny, vyžaduje maximální možnou míru lokalizace – tedy zakázek pro lokální firmy. To pochopitelně vyhlídky českých subdodavatelů u zahraničních projektů zhoršuje. Na druhé straně Westinghouse – podobně jako další zahraniční firmy – v Česku registruje vyspělý jaderný průmysl, s nímž má smysl spolupracovat.
Ve druhé části konference se pak ostatně představily české firmy, které reprezentují celou škálu potenciální nabídky – vedle zkušených dodavatelů investičních celků, mezi něž patří Škoda Praha, Škoda JS či Alta, to byli výrobci turbín Doosan Škoda Power, transformátorů ETD Transformátory, armatur I.B.C. Praha a čerpadel Sigma Group.

Co zajímá Korejce
Kim ChanHoi, senior manager společnosti KEPCO, pak ukázal, čeho si na Češích cení Korejci. Je to vzdělaná a přitom relativně levná pracovní síla, stabilita zdejšího prostředí a také „geografická výhoda" – tedy poloha v centru Evropy. ChanHoi tak fakticky naznačil zájem Korejců především o spolupráci při případném „dobývání Evropy" – jeho prezentace obsahovala zmínky o potenciálních projektech v Česku, na Slovensku, v Polsku a ve Velké Británii. Představitel korejské státní společnosti pak obzvlášť zaujal výrokem o „přebytku kompetentních odborníků v Česku" vzhledem ke zrušené dostavbě Temelína. Právě tito odborníci by se podle něj mohli podílet na „společném vstupu" Korejců a Čechů do projektů jaderných elektráren v zahraničí.
Na druhé straně ale ChanHoi v této souvislosti zmínil také snahy Korejců prosadit se v mimoevropských zemích jako Malajsie, Írán či Vietnam. Pokud jde o poslední dvě země, KEPCO míří stejným směrem jako Rosatom. A ani Leoš Tomíček nevyloučil, že by se Češi mohli uplatnit právě až ve Vietnamu. Za další nadějné projekty Rosatomu v tomto smyslu označil kromě Finska a Jordánska také stavby jaderných zdrojů v Maďarsku, Turecku, Egyptě, Indii a Bangladéši.

Obousměrná ulice
Na druhé straně je zjevné, že nikdo ze zahraničních účastníků nechtěl zůstat jen u „jednosměrné ulice", vedoucí z Česka do světa. Prakticky všichni zástupci světových firem prezentovali zájem podílet se v budoucnu na zvažované stavbě nových bloků v Temelíně či Dukovanech.

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Živě z MSV: Nakládání se sypkými materiály v těžkém průmyslu se specialistou firmy Labimex (253x)
O problematice sypkých materiálů v těžkém průmyslu jsme si v rámci MSV v Brně povídali s Janem Skřivánkem ze společnosti...
Firma UnionOcel slavila 15 let na českém trhuFirma UnionOcel slavila 15 let na českém trhu (70x)
Patnáct let na českém trhu oslavila společnost UnionOcel s.r.o. ve velkém stylu. Do areálu servisního a skladovacího cen...
„Nároky na jadernou energetiku jsou extrémní. Mnohdy ani jedna velká bedna dokumentace nestačí,“„Nároky na jadernou energetiku jsou extrémní. Mnohdy ani jedna velká bedna dokumentace nestačí,“ (66x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Roman Baláž, obchodní ředitel MSA, a.s. Dolní Benešov. Pane řediteli, co do...