České i slovenské jaderné elektrárny prošly zátěžovými zkouškami
3. ledna (Zdroj: NucNet): Šest českých jaderných bloků prošlo zátěžovými zkouškami nařízenými Evropskou unií a provedenými skupinou ČEZ v České republice. Společnost ČEZ v prohlášení uvedla, že české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany byly testovány až do úrovně „velice nepravděpodobných externích vlivů“. Testy simulovaly povodně, extrémní výkyvy teplot, silná zemětřesení a podobné situace.
Zkoušky prováděl Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve spolupráci s Ústavem pro jaderný výzkum a ČVUT. Podle společnosti ČEZ testy odhalily několik oblastí, kde lze zvýšit odolnost jaderných bloků. JE Temelín bude vybavena dalším záložním napájecím systémem a systém pro zadržování vodíku v Dukovanech bude zesílen. Společnost ČEZ uvedla, že v Dukovanech se také zvýší počet rekombinátorů, které by zvládly nehody překračující projektové odhady. Zpráva o zátěžových zkouškách České republiky je k dispozici online na adrese: www.ensreg.org/node/369.
I slovenské reaktory prošly zátěžovými testy EU
I čtyři slovenské bloky jaderných reaktorů prošly zátěžovými zkouškami Evropské unie, které se soustředily na možné závažné nehody, například zemětřesení, povodně a další extrémní situace včetně těch, které nelze předvídat. Slovenská nukleární společnost potvrdila, že na základě zkoušek by bloky v Bohunicích a dva v Mochovcích odolaly i důsledkům těchto událostí, například výpadku chlazení a dodávky elektrického proudu. Analýza zohlednila nehodu v japonské elektrárně Fukushima-Daiichi z března 2011, na jejímž základě nařídila Evropská unie bezpečnostní zkoušky 143 reaktorů na území EU. Slovenský regulační úřad (UJDSR) zveřejnil svou zprávu den poté, co sousední Česká republika oznámila, že její jaderné elektrárny Temelín a Dukovany prošly povinnými zkouškami EU. Slovenské testy zahrnovaly analýzu neočekávaných nehod, jako jsou zemětřesení, povodně, výpadky elektrické energie a dlouhodobé přerušení systémů přívodu energie a kontroly dalších systémů. UJDSR uvedl, že zvážil další bezpečnostní kroky, například přidání nových nouzových dieselových generátorů a mobilních energetických bloků a zakoupení ručních přenosných čerpadel pro případ záplav. Pozornost byla prioritně věnována zařízení a vybavení nezbytnému pro chod elektrárny. „Nebyly zjištěny nedostatky, které by mohly ohrozit další bezpečný provoz stávajících bloků nebo probíhající výstavbu bloků nových,“ uvedl UJDSR ve zprávě.