Česká republika musí vychovávat technické talenty. V Brně už se blýská na časy
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dnes na pozvání rektora VUT Petra Štěpánka a děkanky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Jarmily Dědkové navštívil Vysoké učení technické v Brně.
Na diskusním semináři se setkal s několika desítkami jihomoravských podnikatelů a akademiků a prohlédl si provoz strojírenské firmy UNIS, která patří mezi naše úspěšné exportéry. Nejde o první návštěvu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka v akademickém prostředí.
"Rok 2015 jsme vyhlásili rokem průmyslu a technického vzdělávání. Stesky nad nedostatkem technicky vzdělaných odborníků a zdatných řemeslníků slyším snad v každém průmyslovém podniku, který navštívím. Proto je podle mne důležité ukazovat dobré příklady výchovy technických elit a aplikovaného výzkumu, a proto jsem také navštívil Vysoké učení technické v Brně. Například Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií se dlouhodobě věnuje energetickému výzkumu. A obecně patří VUT mezi špičková výzkumná pracoviště, které nabízí zajímavou spolupráci průmyslovým firmám a svým studentům dobré uplatnění na trhu práce,“ uvedl ministr Jan Mládek.
Vysoké učení technické v Brně jako nejstarší vysoká škola na Moravě vychovalo a formovalo za 115 let své existence desítky generací vynikajících inženýrů a techniků. Společný seminář několika desítek jihomoravských průmyslníků a akademiků byl ale věnován především přítomnosti a budoucnosti.
"Vysoké učení technické v Brně patří mezi špičková výzkumná pracoviště v rámci České republiky i v evropském kontextu. Staráme se o technický dorost doslova od mateřské školy. Chce větší zájem o techniku mezi mladými prosazovat též prostřednictvím motivačních seminářů pro žáky základních škol i středoškoláky. Snažíme se studentům i jejich učitelům ukázat, jak rychle postupuje technologický pokrok a jaké dobrodružství přináší technický výzkum,“ uvedl na setkání rektor VUT Petr Štěpánek. VUT je například realizátorem projektu popularizace techniky a technických oborů v mateřských školkách.
K nejvýznamnějším školám, které vychovávají odborníky pro strategický obor českého hospodářství – pro energetiku – patří právě fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. "V posledních letech se nám daří rozšiřovat spolupráci s významnými energetickými firmami jako je Siemens, ABB či Eaton. Věříme, že spolupráce akademické sféry s firmami, založená na partnerství, je nadějnou cestou. Je v zájmu celé naší země, abychom dokázali motivovat a podporovat technicky talentované mladé lidi, kteří za pár let budou motorem výzkumu. Proto, abychom si zachovali a zvýšili naši konkurenceschopnost, musíme cíleně podporovat mladé vědce,“ soudí děkanka FEKT VUT Jarmila Dědková.
Její slova podtrhl na podnikatelském semináři například generální ředitel úspěšného exportéra, společnosti UNIS Jiří Kovář: "Bez výborných techniků nebudeme konkurenceschopní, náš byznys dále neporoste.“ Ten vidí pomoc vlády českým průmyslovým podnikům především v oblasti podpory technického školství, které začíná už od mateřských škol, jak je tomu zvykem například ve vyspělých asijských ekonomikách. Hovořil též o možnosti využít zájmu zahraničních studentů ze zemí s podobnou kulturní tradicí o studium technických oborů u nás. Část těchto studentů by po studiu mohla pracovat v českých firmách a nahradit tak fatální nedostatek technicky vzdělaných odborníků. Jiří Kovář rovněž nabídl za přítomné podnikatele možnost většího zapojení podniků do poradních orgánů vlády a parlamentu.
I na odpoledním semináři s podnikateli a akademiky ocenil ministr Jan Mládek péči, kterou VUT talentovanému technickému dorostu věnuje. "Úspěch našeho průmyslu bude záviset na tom, jak se nám podaří vychovat nové generace techniků. Technickému vzdělávání je třeba věnovat mimořádnou pozornost na všech úrovních, tak jak nám to ukazují projekty VUT. Musíme též posilovat prestiž technických oborů, které nabízejí perspektivní uplatnění na trhu práce,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.