Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Cena elektřiny s dodávkou konečnému odběrateli v roce 2011 je na burze nižší než v červenci

Cena elektřiny s dodávkou konečnému odběrateli v roce 2011 je na burze nižší než v červenci

Publikováno: 17.8.2010
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Přes 53 GWh elektřiny v rámci sdružených služeb dodávky elektřiny v hladině nízkého napětí bylo v úterý 10. srpna zobchodováno na Energetické burze Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK). Celková cena dodávky silové elektřiny s termínem dodání 1. 1. – 31. 12. 2011 dosáhla cca 72 miliónů korun. Jednotková cena za 1 MWh přitom činila 1360 Kč, což je o 90 Kč/MWh méně než u červencových obchodů (ceny jsou uváděny bez DPH a dalších daní a nezahrnují náklady na přenos, distribuci a ostatní regulované služby).

„Porovnání nyní dosažených cen s červencovými má samozřejmě jen ilustrační charakter. Jednotkové ceny se totiž těsně váží k zobchodovaným objemům, neboť při velkých objemech dodávky konečnému zákazníkovi je obchod pro dodavatele zajímavější a jsou ochotni i výrazněji slevit. Zatímco červencová cena 1450 Kč se tak vázala na objem 1,1 GWh elektřiny v nízkém napětí, nynější cena 1.360 Kč se váže na objem bezmála padesátkrát větší. Srovnání tedy jasně vypovídá o efektu, který má centralizace poptávky,“ uvedl předseda burzovní komory ČMKBK Pavel Štorkán.
Takovou centralizaci poptávky reprezentoval i srpnový obchod. Více subjektů v něm sdružilo svou poptávku za účelem dosažení výhodnější ceny elektřiny i zemního plynu. „Tento tah byl v podstatě sázkou na jistotu. Obecně lze říct, že dodávka je s rostoucím objemem pro dodavatele vždy zajímavější,“ vysvětlil P. Štorkán. Upřesnil, že vedle elektřiny v hladině nízkého napětí bylo 10. 8. zobchodováno i 965 MWh elektřiny v hladině vysokého napětí za jednotkovou cenu 1.518 Kč/MWh. Trh se silovou elektřinou v rámci sdružených služeb dodávky elektřiny (SSDE) otevřela ČMKBK v závěru loňského roku. Obchodování s touto komoditou umístila na vedlejší trh sekce Energetická burza, kde se obchoduje na elektronickém parketu aukčním způsobem. Uvedená komodita představuje fyzickou dodávku silové elektřiny koncovým zákazníkům v ČR, jejichž roční odběr je minimálně 0,5 GWh. Obchodními dny tohoto trhu jsou úterý, středa a čtvrtek. Obchodování s dodávkou elektřiny pro konečné odběratele není v ČR žádnou novinkou. Co je však zásadně nové, je obchodování s ní na organizovaném burzovním trhu. Právě trh organizovaný komoditní burzou přináší řadu výhod, mezi které patří zejména obchodování podle objektivního algoritmu, transparentnost a standardizace procesů a zároveň redukce administrativních úkonů.

Přínosy burzovního trhu pro odběratele
Soustředění poptávek a nabídek na jednom tržním místě vytváří konkurenční prostředí, které má z pohledu odběratele příznivý vliv na vývoj kontrahovaných cen. Burzovní systém pro obchodování elektřiny v rámci SSDE tak přináší odběratelům možnost úspor nákladů na energie. Odběratelé v pozici veřejných zadavatelů (státní správa, samosprávy krajů, měst a obcí a jimi zřizované organizace a společnosti) mohou nákup centralizovat s využitím institutu centrálního zadavatele, a tím učinit poptávku pro dodavatele zajímavější. Vítána je nepochybně i redukce administrativních procesů, charakterizující klasické výběrové řízení, a tedy i snížení souvisejících nákladů. Podle zákona o veřejných zakázkách může být totiž veřejná zakázka realizována nákupem na komoditní burze. Zákon zde vychází ze skutečnosti, že je-li nákup realizovaný na komoditní burze, je výběrové řízení už ze samého principu transparentní, protože je osloven trh v celé šíři se zajištěním dostatečného počtu nabídek. Také okolnosti obchodu jsou ve svém výsledku nezpochybnitelné, neboť obchodování probíhá podle objektivních obchodních algoritmů, za rovných podmínek a transparentně. Výhodou organizovaného trhu je také využití burzovních standardů, na druhé straně i dostatečná variabilita při stanovování parametrů dodávky odběratelem.

Přínosy burzovního trhu pro dodavatele
V době, kdy se soutěžní výběr dodavatelů prosazuje jako obecný trend a měřítko efektivnosti nákupu, je pro dodavatele elektřiny přijatelnější pohybovat se na jednom centrálním trhu, kde existuje rovný přístup k obchodním informacím. Výhodou je i bezpečnost prostředí, které je jištěné několikastupňovým garančním systémem burzy a samotným zákonným rámcem upravujícím činnost burzy jako subjektu regulovaného státem. Z pohledu dodavatelů i odběratelů je příznivě vnímána i rychlost obchodování v elektronickém aukčním systému, které je automaticky završeno uzavřením smluvního vztahu. V následujícím období se na burze očekává umísťování většího počtu poptávek, a to zejména na přelomu léta a podzimu, kdy se nejčastěji sjednávají dodávky energií na další období.
Energetická burza ČMKBK má ambici být centrálním tržním místem, na němž budou přítomni velcí a střední odběratelé elektřiny spolu s hlavními hráči na trhu s dodávkou elektřiny konečnému zákazníkovi. Burzovní mechanismy, centralizace poptávek a konkurenční prostředí mají jednoznačně příznivý vliv na posílení tržních principů obchodování a kultivaci trhu s elektřinou pro konečné odběratele v ČR
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Předváděcí vůz ESAB opět vyjede na turné po České republice (44x)
Všichni zájemci mohou navštívit předváděcí vůz společnosti ESAB Vamberk, ve kterém bude možné se seznámit s novinkami a ...
Společnost Hilti slaví 75 let. Na podzim firma představila novinky.Společnost Hilti slaví 75 let. Na podzim firma představila novinky. (40x)
Desítky, spíše pak stovky lidí přišly v průběhu úterý 18. 10. 2016 na Dny inovací společnosti Hilti. Akce se konala v ce...