Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Uhlí    Bizarní kovový had se v podzemí plazí a prokousává úzkými uhelnými slojemi

Bizarní kovový had se v podzemí plazí a prokousává úzkými uhelnými slojemi

Publikováno: 19.2.2014
Rubrika: Uhlí, Technologie, materiály

Typický den tráví hadí stroj následovně: plazí se úzkými průrvami hluboko pod zemí jako nějaký pravěký plaz, na kterého evoluce dávno zapomněla, plive na svou oběť, která se brání oblaky černého prachu, množství kapaliny a útočí na její odkrytý bok dvojicí šroubovitých čelistí. A tento proces se neustále opakuje.

Představujeme vám jedno z nejpodivnějších zařízení vyrobených společností GE: důlní stroj GE Fairchild F330. Stroj váží tolik co stíhací letoun, rozpíná se do délky jednoho autobusu a proplazí se i takovou skulinou, která není vyšší než jednoleté dítě. Dokáže těžit uhelnou sloj, která je doslova vměstnaná mezi vrstvami měkké sedimentované horniny, a získat tak uhlí, do jakého by se horníci dříve nepouštěli. „Některé uhelné sloje jsou tak nízké a úzké, že by se k nim bez F330 nedalo vůbec dostat,“ říká Craig Setter, generální manažer divize GE Mining.

F330 je jediný systém na světě, který zvládne na porubním boku od okolní horniny bezpečně oddělit vysoce kvalitní uhlí s nízkým obsahem popela. Díky čistějšímu uhlí se ve zpracovatelských závodech na zemském povrchu snižuje množství prašného a uhelného odpadu.

Stroj těží uhlí dvěma unikátními šroubovitými hlavicemi, z nichž každou pohání elektrický motor o výkonu 155 koňských sil. Vytěžené kusy horniny jsou pak transportovány na dopravní pás na zploštělém konci stroje. Stroj za nějakých 12 minut vytěží prostor o velikosti téměř sedm metrů.

Vysoce cílený pohyb čelistí umožňuje získat uhlí bez výraznějšího obsahu jiných, nežádoucích hornin. F330 také kropí sloj vodou, a zajišťuje tak horníkům bezpečnější prostředí, neboť tím ředí metan a snižuje výskyt uhelného prachu na minimum.

Když F300 sloj zcela vytěží, provede závěrečný manévr, navrtá podpůrné pilíře, aby získal poslední zásoby uhlí, a jakmile porub opustí, nechá nadloží sloje, aby vytěžené prostory zavalilo.

Podívejte se na záběr stroje při práci:http://www.youtube.com/watch?v=VL7_a_TrF1g

F330 je nejenom neobyčejný stroj z dílen GE Mining. Tato divize také navrhla důlní transportér, který dokáže podzemním bludištěm převézt až 14 horníků. Pohání jej naftový čtyřválec o obsahu 4,3 l a před jiskrami a nadměrným teplem jej chrání speciální „vodní vesta“. Sean Lynch z divize GE Mining říká: „Veškeré komponenty jsou navržené na nebezpečné prostředí.“

O společnosti GE

Společnost GE (NYSE:GE) pracuje na projektech, které mění svět. S pomocí nejmodernějších technologií řeší její špičkoví odborníci i zdánlivě neřešitelné problémy. Společnost přináší řešení pro energetiku, zdravotní péči, přepravu, finance i domácnosti. Jejím cílem je poskytovat lidem po celém světě stále účinnější nástroje pro vyspělejší stavebnictví, přepravu, energetiku a lékařství. Společnost GE proměňuje ideje ve skutečnost. Více informací o společnosti GE naleznete na www.ge.com.

Nejnovější informace o GE v regionu střední a východní Evropy najdete na blogu GEE for CEE http://geforcee.geblogs.com/

 

Mediální partneři rubriky Technologie, materiály:

    

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
GE's Fairchild F330 Low Seam Continuous MinerGE Fairchild F330Důlní transportér

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Aplikační omezení žáropevné oceli P92 (49x)
Snaha o zvyšování životnosti a efektivity energetických celků klade vysoké nároky na zvolené materiály, především z hled...
Kyslíkárna huti ArcelorMittal Ostrava slaví 55 letKyslíkárna huti ArcelorMittal Ostrava slaví 55 let (47x)
Kyslík je při výrobě oceli stejně nepostradatelný jako hlavní suroviny koks a železná ruda. V září roku 1962 jej začala ...
Využití expandérů při redukci tlaku zemního plynuVyužití expandérů při redukci tlaku zemního plynu (46x)
Hlavním úkolem redukčních stanic v zařazených rozvodech zemního plynu (ZP) je snížení tlaku rozvodů z tranzitních p...