Nacházíte se:  Úvod    Plynárenství    Ať se lépe dýchá nám i našim dětem

Ať se lépe dýchá nám i našim dětem

Publikováno: 19.10.2018
Rubrika: Plynárenství

To je nejen jeden ze sloganů, ale především hlavní cíl naší kampaně na podporu zemního plynu. A jak toho chceme dosáhnout? Osvětou, vysvětlováním, předkládáním faktů. Nejde nám o komerční úspěch té či oné plynárenské společnosti, ale s přispěním mnoha z nich o změnu myšlení české veřejnosti. Chceme upozornit na to, že k chování, které bylo dříve standardní, a proto považované za přijatelné, dnes existuje alternativa, která je pro nás všechny mnohem příznivější. Netopte tuhými palivy, zahoďte lopaty a přejděte na zemní plyn. Je to zdravější, modernější a mnohem snazší. Právě tak zní naše stěžejních doporučení v rámci aktuální kampaně.

Samozřejmě se setkáváme i s protiargumenty. Nikdy však nejde o to, že by si lidé mysleli, že jsou tuhá paliva zdravější nebo vytápění s nimi jednodušší. V těchto otázkách vnímá veřejnost výhody zemního plynu správně. Je zkrátka zdravější a topení s ním snazší. Jejich výhrady se tak nesou spíše v duchu „nemůžu“, než „nechci“. Nemůžu přejít na zemní plyn, protože nemám na nový kotel. Nemůžu topit plynem, protože bych musel doma měnit trubky a radiátory. Nemůžu jezdit vozem na stlačený zemní plyn (CNG), protože bych neměl kde natankovat…  

Takové argumenty však ukazují, že veřejnost nemá mnohdy dostatečné informace. Nový kotel lze díky kotlíkovým dotacím a možnostem financování od státu nebo plynárenských společností pořídit v určitých případech i s nulovými náklady. Přechod na zemní plyn nevyžaduje žádné rekonstrukce či výměny otopných soustav. A co se jízdy na CNG týče, ČR má jednu z nejhustších sítí plnicích stanic v Evropě, a ta by se navíc do tří let měla ještě zdvojnásobit.

Pokud se nám tyto obavy, mýty a nesrovnalosti podaří české veřejnosti vysvětlit, věříme, že mnoho lidí nebude mít už důvod přechod na zemní plyn odkládat.

Abych byla úplně korektní, nevynechám ani téma provozní náklady a plynofikace. Faktem je, že provoz plynového kolte bude asi vždy o něco nákladnější než vytápění tuhými palivy. Podle nezávislé analýzy vychází plyn o necelých 300 Kč měsíčně dráž než v případě využívání černého uhlí. Myslím si ale, že argumenty jako komfortní bydlení, úspora času, ekologický dopad, a především pozitivní vliv na zdraví nás všech jsou dostatečně silné a v mnoha případech vyváží zvýšení rodinných rozpočtů o zhruba 300 Kč. A co místa, kde plyn zaveden není? Ta jsou bohužel mimo náš vliv a můžeme jen doufat, že si tamější obyvatelé zvolí jinou ekologickou alternativu vytápění. Na druhou stranu existuje v ČR stále více než 300 000 zavedených, ale nevyužívaných plynových přípojek. Lidé je mají mnohdy doslova před domem, avšak stále topí neekologickými zdroji. A především tyto domácnosti chceme na výhody zemního plynu upozornit.   

Více informací a všechny argumenty pro přechod na zemní plyn naleznete na zemniplyn.cz.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Využití expandérů při redukci tlaku zemního plynuVyužití expandérů při redukci tlaku zemního plynu (28x)
Hlavním úkolem redukčních stanic v zařazených rozvodech zemního plynu (ZP) je snížení tlaku rozvodů z tranzitních p...
Padlo konečné investiční rozhodnutí o mořské části plynovodu South Stream (26x)
Na včerejší schůzce v italském Milanu projednalo představenstvo společnosti South Stream Transport klíčové záležitosti t...
Novým generálním sekretářem České plynárenské unie se stal Oldřich PetržilkaNovým generálním sekretářem České plynárenské unie se stal Oldřich Petržilka (26x)
V pondělí 22. března 2010 se v Praze sešlo prezidium České plynárenské unie (ČPU), aby jmenovalo nového generálního sekr...