Nacházíte se:  Úvod    Plynárenství    Ať se lépe dýchá nám i našim dětem

Ať se lépe dýchá nám i našim dětem

Publikováno: 19.10.2018
Rubrika: Plynárenství

To je nejen jeden ze sloganů, ale především hlavní cíl naší kampaně na podporu zemního plynu. A jak toho chceme dosáhnout? Osvětou, vysvětlováním, předkládáním faktů. Nejde nám o komerční úspěch té či oné plynárenské společnosti, ale s přispěním mnoha z nich o změnu myšlení české veřejnosti. Chceme upozornit na to, že k chování, které bylo dříve standardní, a proto považované za přijatelné, dnes existuje alternativa, která je pro nás všechny mnohem příznivější. Netopte tuhými palivy, zahoďte lopaty a přejděte na zemní plyn. Je to zdravější, modernější a mnohem snazší. Právě tak zní naše stěžejních doporučení v rámci aktuální kampaně.

Samozřejmě se setkáváme i s protiargumenty. Nikdy však nejde o to, že by si lidé mysleli, že jsou tuhá paliva zdravější nebo vytápění s nimi jednodušší. V těchto otázkách vnímá veřejnost výhody zemního plynu správně. Je zkrátka zdravější a topení s ním snazší. Jejich výhrady se tak nesou spíše v duchu „nemůžu“, než „nechci“. Nemůžu přejít na zemní plyn, protože nemám na nový kotel. Nemůžu topit plynem, protože bych musel doma měnit trubky a radiátory. Nemůžu jezdit vozem na stlačený zemní plyn (CNG), protože bych neměl kde natankovat…  

Takové argumenty však ukazují, že veřejnost nemá mnohdy dostatečné informace. Nový kotel lze díky kotlíkovým dotacím a možnostem financování od státu nebo plynárenských společností pořídit v určitých případech i s nulovými náklady. Přechod na zemní plyn nevyžaduje žádné rekonstrukce či výměny otopných soustav. A co se jízdy na CNG týče, ČR má jednu z nejhustších sítí plnicích stanic v Evropě, a ta by se navíc do tří let měla ještě zdvojnásobit.

Pokud se nám tyto obavy, mýty a nesrovnalosti podaří české veřejnosti vysvětlit, věříme, že mnoho lidí nebude mít už důvod přechod na zemní plyn odkládat.

Abych byla úplně korektní, nevynechám ani téma provozní náklady a plynofikace. Faktem je, že provoz plynového kolte bude asi vždy o něco nákladnější než vytápění tuhými palivy. Podle nezávislé analýzy vychází plyn o necelých 300 Kč měsíčně dráž než v případě využívání černého uhlí. Myslím si ale, že argumenty jako komfortní bydlení, úspora času, ekologický dopad, a především pozitivní vliv na zdraví nás všech jsou dostatečně silné a v mnoha případech vyváží zvýšení rodinných rozpočtů o zhruba 300 Kč. A co místa, kde plyn zaveden není? Ta jsou bohužel mimo náš vliv a můžeme jen doufat, že si tamější obyvatelé zvolí jinou ekologickou alternativu vytápění. Na druhou stranu existuje v ČR stále více než 300 000 zavedených, ale nevyužívaných plynových přípojek. Lidé je mají mnohdy doslova před domem, avšak stále topí neekologickými zdroji. A především tyto domácnosti chceme na výhody zemního plynu upozornit.   

Více informací a všechny argumenty pro přechod na zemní plyn naleznete na zemniplyn.cz.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Domnívám se, že dosažení 20% hranice spotřeby elektřiny z kogenerace je velice reálné,“... (44x)
...uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Michal Rzyman, jednatel a generální ředitel společností ČEZ ESCO, a....
Ředitele firmy TEDOM ocenili v BruseluŘeditele firmy TEDOM ocenili v Bruselu (43x)
Generální ředitel společnosti TEDOM, předního českého výrobce a exportéra kogeneračních jednotek, byl oceněn za přínos p...
Válcovna trub Třineckých železáren slaví 130 let a pozve  lidi do provozu Válcovna trub Třineckých železáren slaví 130 let a pozve lidi do provozu (43x)
Ropné vrty s vysokou přesností, potrubí pro těžbu břidlicového plynu, ale i konstrukce nové haly svinovského nádraží či ...