Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    ABB a Solar Impulse vytváří technologickou alianci

ABB a Solar Impulse vytváří technologickou alianci

Publikováno: 10.4.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Díky své tradici technologických inovací v oblasti obnovitelných zdrojů, ekologické dopravy a energetické efektivnosti je společnost ABB ideálním partnerem pro Solar Impulse, jehož cílem je pokusit se o první let kolem světa na sluneční pohon.

Klíčová slova: ABB, Solar Impulse, sluneční pohon

ABB, přední společnost působící v oblasti energetiky a automatizace, oznámila, že podpoří Bertranda Piccarda a André Borschberga v pokusu obletět zeměkouli v letadle poháněném pouze sluneční energií. Pokus se uskuteční v roce 2015.

Bertrand Piccard a André Borschberg na sebe upozornili prvním nočním letem v letadle na solární pohon, a také rekordními lety v Evropě, Středomoří a ve Spojených státech. Jejich Solar Impulse v sobě zahrnuje značný potenciál ekologických technologií a ukazuje, jak lze s průkopnickým nasazením dosáhnout nemožné.

V současnosti se tým Solar Impulse připravuje na zdolání zásadní technické výzvy: obletět svět v letadle poháněném pouze sluneční energií a dnes tento nový letoun, který má let v roce 2015 uskutečnit, představili.

„Tato spolupráce k sobě přivádí dva švýcarské týmy, které s obrovským nasazením posouvají hranice technologie a inovace s cílem zlepšit svět,“ uvedl generální ředitel ABB Ulrich Spiesshofer. „Bertrandově vizi věříme a jsme přesvědčeni, že prosazováním inovativních technologií oddělíme hospodářský růst od spotřeby energie a vlivu na životní prostředí. V současné době je ABB přední společností v oblasti řešení pro energetickou efektivnost, ekologickou dopravu a obnovitelné zdroje energie. Stejně jako lidé ze Solar Impuls i my se vždy snažíme posunovat hranice technicky možného.“

Mít ABB jako technologického partnera pro Solar Impulse byl můj sen,“ uvedl Bertrand Piccard, iniciátor a předseda představenstva Solar Impulse. „Máme stejný cíl, totiž zlepšit svět pomocí efektivnějšího využívání energie a šetření přírodních zdrojů.“

„Solar Impulse i ABB jsou technologičtí inovátoři a průkopníci,“ uvedl André Borschberg, spoluzakladatel a generální ředitel Solar Impulse. „Obě společnosti chtějí motivovat lidi k využívání čistých technologií. ABB a Solar Impulse budou spolupracovat v oblasti klíčových technologií, jako je výkonová elektronika, k našemu společnému prospěchu.“

Švýcarská společnost ABB je přední světovou společností v oblasti obnovitelných zdrojů, ekologické dopravy a energetické efektivnosti a druhým největším dodavatelem solárních invertorů na světě a jedním z největších dodavatelů pro větrné elektrárny. Je také přední společností, pokud jde o efektivní a spolehlivou integraci obnovitelných zdrojů do elektrických sítí. Přelomová inovace v podobě vysokonapěťových vypínačů z roku 2012 je krokem k elektrickým sítím budoucnosti. V březnu 2014 společnost ABB oznámila, že v Číně vybuduje největší světovou síť rychlonabíjecích stanic nové generace pro elektromobily. ABB zvyšuje energetickou efektivnost v celém hodnotovém řetězci, od průzkumu zdrojů až po spotřebu. Už jen její instalovaná základna frekvenčních měničů pro motory ušetřila v roce 2013 přibližně 400 TWh elektrické energie. To je ekvivalent roční spotřeby elektrické energie 100 milionů evropských domácností.
Společnost ABB v roce 2013 investovala do výzkumu a vývoje více než 1,5 miliardy dolarů a celosvětově má 8500 technologických pracovníků.

Solar Impulse

Švýcarští průkopníci Bertrand Piccard (předseda představenstva) a André Borschberg (generální ředitel) jsou zakladateli, piloty a hybnou silou Solar Impulse – prvního letounu, který dokáže letět ve dne i v noci bez paliva i znečišťujících emisí. Solar Impulse je jedinečné dobrodružství, jehož cílem je do vědeckého bádání opět vnést emoce. Je to létající laboratoř pro inovativní technologická řešení problémů současnosti, a zároveň vize, která nás má všechny má inspirovat, abychom se stali průkopníky ve svém každodenním životě.

Tento revoluční letoun z uhlíkových vláken má rozpětí Boeingu 747 (63,4 m / 208 ft) a váží jako malý automobil (1600 kg / 3527 lb). Je výsledkem sedmi let intenzivní práce, výpočtů, simulací a testů týmu přibližně 80 lidí a 100 partnerů a poradců. Ještě nikdy nebyl sestrojen takto velký a zároveň lehký letoun. Čtyřem elektromotorům o výkonu 10 k dodává energii dvanáct tisíc solárních buněk v křídlech. Ve dne solární panely nabíjejí 400kg (881lb) lithiové akumulátory, které letadlu umožňují letět v noci.

Vysvětlení technických termínu v této zprávě najdete na: www.abb.com/glossary

ABB (www.abb.cz) je přední světovou společností působící v oblasti energetiky a automatizace. Umožňuje zákazníkům ze sféry průmyslu a výroby a distribuce energií zlepšit jejich výkonnost při současném snížení dopadu jejich činností na životní prostředí. ABB má kolem 150 000 zaměstnanců ve více než 100 zemích světa. V České republice působí na osmi lokalitách a zaměstnává více než 3 300 lidí.

Vysvětlení technických termínů najdete na: www.abb.com/glossary.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Trafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektantaTrafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektanta (128x)
Energo Ekoprojekt Turnov s.r.o. (EET) byla zapojena do prací na nové R 420 kV v Chotějovicích již od stadia vytváření ko...
Sledujte živé vysílání z Dnů teplárenství a energetiky (121x)
      Ve dnech 23 až 25. dubna 2014 proběhnou Dny teplárenství energetiky. Teplárenské sdružení pořádá tuto akci již ...
Unikátní kontejnerizovatelná vrtná věžUnikátní kontejnerizovatelná vrtná věž (119x)
Sviadnovská společnost Huisman Konstrukce vyrobila další unikátní kontejnerizovatelnou vrtnou věž LOC 400 o výšce 38 met...